Reklama

„Mroczne dzielnice są tam, gdzie nie rządzi PiS”. Materiał TVP o Załężu narusza zasady etyki dziennikarskiej

Łukasz Kądziołka
Reportaż o Załężu spotkał się z krytyką mieszkańców i władz miasta. Teraz do zarzutów pod adresem TVP3 Opole, na antenie której wyemitowany został materiał, odniosła się Rada Etyki Mediów.

Załęże zostało pokazane jako dzielnica patologii w materiale wyemitowanym w październiku 2021 roku przez TVP3 Opole. Program „Mroczne dzielnice” ma pokazywać miejsca niebezpieczne i zdegradowane. Za dobrą lokalizację do nakręcenia takiego reportażu uznano Załęże. Nie tylko brak rzetelności i dziennikarskiej jakości wzbudziły wątpliwości. Mieszkańców oburzyło przede wszystkim to, że Załęże ukazane zostało w jednostronny, niezgodny z prawdą sposób. Pojawiły się prośby o reakcję prezydenta Marcina Krupy. Ten zapowiedział, że sprawy tak nie zostawi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Załęża sadzą drzewa. Chcą likwidować wyspy ciepła

Skarga trafiła do Rady Etyki Mediów. Dzisiaj miasto poinformowało, że REM zgodziła się z opinią prezydenta.

TVP jako nadawca materiału oraz wymienione w skardze osoby naruszyły zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy, obiektywizmu i pierwszeństwa dobra odbiorcy, która stanowi, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców” – czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącego rady Ryszarda Bańkowicza.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Totalny upadek dziennikarstwa”. Prezydent Katowic krytykuje TVP za materiał o Załężu

REM wspomina także, że takie same były jej wnioski dotyczące innego odcinka serii „Mroczne Dzielnice”, który dotyczył jednej z wrocławskich dzielnic.

Nie tylko dzielnice są przedmiotem dokonanego przez TVP wyboru, także same miasta – niemal wyłącznie te, których prezydenci nie reprezentują rządzącej w Polsce partii, lub nie deklarują się jako jej zwolennicy. To, zdaniem REM, przejaw kolejnej tezy podpowiadanej przez autorów tej serii reportaży i obrażającej inteligencję widzów TVP – że mroczne dzielnice są tam, gdzie nie rządzi PiS” – puentuje REM.

Akurat w Katowicach PiS tworzy koalicję z Forum Samorządowym i Marcin Krupa.

Prezydent Katowic zapowiada, że wspólnie z prawnikami przeanalizuje możliwość podjęcie kolejnych kroków w sprawie materiału TVP3 Opole.


Tagi:

Komentarze

 1. Mieszkaniec Załęża od 43 lat 16 stycznia, 2022 at 5:45 pm - Reply

  Całe życie mieszkam w Załężu, przedszkole, podstawówka, technikum samochodowe na Gliwckiej.
  Material TVP Opole, beznadziejny i można zamiast Załęża podstawić tam każdą inną dzielnice każdego miasta. Ale jak to w TV musi być stary familok, jakiś śmietnik i gość pijący piwo i mamy „wspaniały materiał”.
  Takie Załęże to było ale 30 lat temu, ale nie dzisiaj, ale trudno walczyć z stereotypami, przynajmniej ja nie zamierzam.

 2. Sk 14 stycznia, 2022 at 4:52 pm - Reply

  Do tech dzielnic trzeba jeszcze dodać Szopienice Janów Nikiszowiec i Załęże ten kto mieszka w Katowicach to wie że materiał był prawdziwy !!! Pan Krupa powinien się postarać o polepszenie wizeruneku tych dzielnic !!!!

  • Janka 15 stycznia, 2022 at 7:47 am Reply

   Człowieku co ty bredzisz? Ja mieszkam w Katowicach i twierdzę że w każdym miejscu mieszkają ludzie normalni, i tak samo w każdym miejscu znajdzie się patologia. Jest to bardzo krzywdzące dla ludzi normalnych z tych dzielnic co wymieniłeś. A co najśmieszniejsze to w Katowicach tej patologii nie ma wcale mniej,

Dodaj komentarz

*
*