Reklama

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w Polsce mają być rekordowe

Grzegorz Żądło
W piątek rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Pierwszy mecz odbędzie się w Katowicach. O godz. 16 zagrają Chorwacja i Białoruś. Tego samego dnia w Spodku rozegrany zostanie też drugi mecz grupy B, w którym Norwegia zmierzy się z Islandią. Organizatorzy liczą na to, że pod wieloma względami, będą to rekordowe mistrzostwa.

Katowice są jednym z czterech miast gospodarzy. Pozostałe to Gdańsk, Wrocław i Kraków. W tym ostatnim mieście swoje mecze grać będą Polacy. Właśnie tam akredytowało się najwięcej, bo aż 520 dziennikarzy. Z kolei rywalizację ze Spodka relacjonować będzie 155 przedstawicieli mediów.

Z mniej lub bardziej oficjalnych informacji wynika, że do stolicy województwa śląskiego przyjedzie około 800 Norwegów, po 600 Islandczyków i Chorwatów oraz 300 Białorusinów. To jednak dane przybliżone, bo nie wszystkie federacje rezerwowały bilety. Część kibiców kupowała je indywidualnie.

Jeszcze w czwartek w kontenerze przy Spodku można było kupić bilety na piątkowe i wtorkowe mecze. Na niedzielę biletów już brak. Kasa będzie otwarta jutro i w kolejnych dniach od godz. 10 do 18.

Rozgrywki będzie można oglądać nie tylko w hali. Na placu przed Spodkiem gotowa jest już ogrzewana strefa kibica. Jednocześnie będzie w niej mogło przebywać 999 osób. Strefa została podzielona na część „telewizyjną” i gastronomiczną. Znajdą się w niej również stanowiska miasta oraz partnerów mistrzostw. Na stoiskach będą się odbywały konkursy dla widzów. Już 16 stycznia o godz. 20:30 w strefie kibica wystąpi Gooral. Kolejny koncert odbędzie się 30 stycznia (godz. 20), wystąpi wtedy raper Miuosh. Dwa dni wcześniej (28.01, godz. 20) kibice zobaczą występ kabaretowy.

Atrakcji pozasportowych nie zabraknie też w samym Spodku. Jutro po pierwszym meczu zagra zespół Feel. W niedzielę, również pomiędzy meczami, zaśpiewa Mika Urbaniak, a we wtorek wystąpi Marcin Wyrostek.

Na antresoli Spodka będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Wojciecha Radwańskiego, który fotografuje Katowice z lotu ptaka. Strefę gastronomiczną przygotują m.in. katowickie kluby i restauracje: Drzwi Zwane Koniem, SARP, Cooler, Spiż, MadMick, Absurdalna, Lorneta z Meduzą i Fabularna. Będą też gadżety i pamiątki od lokalnych firm.

Dojechać do Spodka 15, 17 i 19 stycznia z centrum Katowic będzie można specjalnie w tym celu uruchomioną linią tramwajową nr 2 (z  Placu Wolności do Słonecznej Pętli). Przejazd nią będzie bezpłatny.
Jak mówił dziś podczas konferencji prasowej w Katowicach Arne Elovsson, wiceprezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, rozpoczynające się jutro mistrzostwa będą najlepsze w historii. – Z kilku powodów. Jednym z nich są polscy kibice, którzy są wielkimi pasjonatami sportu. Kolejna rzecz to hale. Trzy z czterech mają pojemność powyżej 10 tysięcy osób. Dlatego spodziewamy się pobicia frekwencyjnego rekordu z ME w Dani, kiedy mecze obejrzało 316 tysięcy widzów. Poziom sportowy też będzie bardzo wysoki, bo wszystkie drużyny przyjeżdżają w najmocniejszych składach.

Mecze ME z Polski transmitowane będą do ponad 150 krajów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*