Reklama

Minister zdrowia: Najtrudniejsza jest sytuacja w woj. śląskim. Pacjenci będą przewożeni do innych województw

G. Ż.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że najgorsza sytuacja epidemiczna jest w woj. śląskim. Dostępność łóżek dla zakażonych pacjentów jest tak mała, że będą oni przewożeni do innych województw. Ma w to zostać zaangażowane wojsko.

Dzisiejsze statystyki zakażeń stanowią coraz większe wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Ta sytuacja pokazuje, że będziemy mieć do czynienia z trzecią falą, która pod kątem liczby zachorowań przewyższy drugą falę. Jednak przede wszystkim, przewyższy drugą falę pod względem liczby hospitalizacji – mówił Adam Niedzielski.

Dodał, że w szczytowym momencie drugiej fali zajętość łóżek covidowych wynosiła około 23 tysięcy. Teraz zajętych jest ponad 27 tysięcy łóżek.

Jak mówił minister, dynamicznie zmienia się sytuacja w poszczególnych częściach kraju. Obecnie najgorsza jest w woj. śląskim. – Liczba zachorowań przekracza 80 na 100 tysięcy mieszkańców, licząc średnią z ostatniego tygodnia. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ostatnie dni, wówczas mamy nawet 100 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców. W woj. śląskim mamy najtrudniejszą sytuację pod względem infrastruktury szpitalnej.

Dlatego pacjenci mogą być transportowani do szpitali w innych województwach. Będzie się to odbywać zarówno śmigłowcami Lotniczego Pogotowania Ratunkowego, jak i helikopterami wojskowymi oraz innym sprzętem będącym w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Będzie to się działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie jest zlokalizowany nowy szpital tymczasowy, do którego w poniedziałek będzie prawdopodobnie przyjęty pierwszy pacjent. Zadaniem szpitala będzie stabilizacja pacjentów i ich ewentualny transport – poinformował minister. – Na razie wszystkie województwa mają zapewniony co najmniej tygodniowy zapas łóżek, jeśli chodzi o tempo napływu pacjentów. Każdy z regionów jest zobowiązany do przygotowania planu relokacji. Chcemy wykorzystać to, że epidemia nie rozwija się równomiernie w całym kraju. W krytycznych przypadkach będziemy wykorzystywać to rozwiązanie (przewożenie pacjentów – przyp. red.), ale nie będzie to procedura standardowa – dodał.

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zakażenie koronarirusem potwierdzono u 31 757 osób. Najwięcej z województw: mazowieckiego (5205) i śląskiego (5044). Pozostałe przypadki pochodziły z województw: wielkopolskiego (3146), małopolskiego (2725), dolnośląskiego (2709), pomorskiego (1986), łódzkiego (1694), kujawsko-pomorskiego (1503), podkarpackiego (1480), zachodniopomorskiego (1038), lubelskiego (1025), świętokrzyskiego (939), lubuskiego (840), warmińsko-mazurskiego (760), opolskiego (653) i podlaskiego (559). 451 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.
W Katowicach zakażenie koronawirusem stwierdzono w piątek u 384 osób. Zmarło 5 osób, w tym 4 miały choroby współistniejące.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*