Reklama

Mieszkańcy zrobili drogowskazy dla Ukraińców, a miasto parking dla pomagających. Drugi pomysł nie wypalił

Redakcja
Ukraińcy mają łatwiej trafić z jednego dworca na drugi. Jeden z mieszkańców zabiegał o drogowskazy dla uchodźców. W centrum Katowic powstał też parking dla pomagających uchodźcom, ale nie spełnia swojej roli.

Nowe znaki i drogowskazy pojawiły się w Katowicach. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w ostatnich dniach wprowadził zmiany na ulicach w centrum miasta. Najpierw na pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Stąd od przeszło dwóch tygodni odjeżdżają organizowane przez wojewodę transporty z uchodźcami oraz odbierają ich prywatne osoby. Początkowo wygrodzono kilkanaście miejsc parkingowych po zachodniej stronie placu. W części należącej do miasta pojawiły się barierki z napisami mówiącymi o tym, że te miejsca są przeznaczone dla osób odbierających Ukraińców. Jak można było zaobserwować, niewiele to dało, bo kierowcy barierki przesuwali i parkowali tu tak, jak zwykle. Dlatego w piątek MZUiM zamontował już znak zakazu zatrzymywania się. Na tabliczce umieszczono wyjątek: „Nie dotyczy pojazdów odbierających osoby przyjeżdżające z Ukrainy. Postój do 15 minut”. Nowa organizacja ruchu w tym miejscu działa jednak tylko teoretycznie. W praktyce odbiór Ukraińców odbywa się nadal głównie po wschodniej stronie pl. OMP, przed pocztą. Miejsca objęte zakazem są niemal cały czas zajęte, więc limit czasowy nie obowiązuje. Nikt też nie sprawdza, w jakim celu stają tu samochody.

To nie koniec zmian. Druga to pomysł jednego z mieszkańców, który zabiegał o to, aby oznaczyć odpowiednio drogi dojścia dla osób przybywających zza wschodniej granicy. Chodziło o to, żeby łatwiej było im się poruszać pomiędzy dworcem autobusowym przy ul. Sądowej a dworcem kolejowym. MZUiM dostał gotowy pomysł i projekt od mieszkańca, który od zeszłego tygodnia prosił o to, żeby zadbać o odpowiednie drogowskazy. Nie było to takie proste, bo trzeba było akceptacji ze strony wydziału zarządzania kryzysowego. Ostatecznie udało się doprowadzić sprawę do końca i miejskie tablice zastąpiły te zrobione przez mieszkańców z kartonu już ponad tydzień temu.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 16 marca, 2022 at 7:24 pm - Reply

    Katowice – masz auto, to rządzisz!

Dodaj komentarz

*
*