Reklama

Mieszkańcy zmieniają bulwary nad Rawą. Powstaną trzy nowe skwery

Łukasz Kądziołka
Nowe rośliny i ławki, remont nawierzchni i placu zabaw. Nad Rawą zrobi się przyjemniej dzięki projektowi do Budżetu Obywatelskiego. Zakład Zieleni Miejskiej jest bliski podpisania umowy na jego realizację.

Bulwary nad Rawą nie są miejscem, które zachęca do spędzania wolnego czasu. Nie chodzi tylko o sam ciek, ale także o jego otoczenie. Deptak i najbliższa okolica są w wielu miejscach zaniedbane. Dzięki inicjatywom mieszkańców bulwary wyglądają nieco lepiej. Cztery lata temu na południowym brzegu Rawy powstała niewielka zielona przestrzeń. Została zrealizowana w rejonie kwartału ulic Pawła, Wodnej i Górniczej dzięki projektowi do Budżetu Obywatelskiego. Jednak w dalszym ciągu na bulwarach jest dużo do zrobienia. Zwłaszcza, że mimo kiepskiej infrastruktury sporo osób spędza tu wolny czas.

Jeden z poprzednich projektów mieszkanki.

Kolejną szansą na pozytywne zmiany przy Rawie jest projekt jednej z mieszkanek Zawodzia. Od kilku lat Grażyna Skrzypkowska przekonuje mieszkańców, że „Rawa to nasza sprawa”, ponieważ taką nazwę noszą jej projekty. W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego z powodzeniem doprowadziła do utworzenia dwóch przyjaznych przestrzeni na odcinku od ul. Marcinkowskiego do ul. Bohaterów Monte Cassino. Pod koniec zeszłego roku zakończyła się realizacja po wschodniej stronie mostu w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino, a teraz szykuje się kolejna realizacja.

W zeszłym roku udało się przebudować przestrzeń po jednej stronie mostu…

Chodzi o trzy nowe skwery przy Rawie w Zawodziu. W głosowaniu do BO uzyskał łącznie 1175 głosów. – Zauważyłam już kilka lat temu, że nad Rawą ludzie korzystają z tych bulwarów, teren był bardzo zniszczony. Ważne jest, żeby pokazywać, że mieszkańcy chcą nad Rawą zmian. Angażują się głosując, ale też sadząc rośliny – mówi pomysłodawczyni Grażyna Skrzypkowska.

… a teraz czas na drugą stronę.

Podobnie jak w przypadku poprzednich jej projektów, ten też będzie polegał na wymianie zniszczonej nawierzchni. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Nasadzone zostaną nowe rośliny, głównie zieleń niska – m.in. tawuły, jałowiec i liliowce. Poza tym wyremontowane zostaną schody, a skwery mają być bardziej dostępne dzięki wyrównaniu z poziomem chodnika. Realizacja ma potrwać około 4 miesiące od momentu podpisania umowy. Wczoraj Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty w przetargu. Zainteresowanie jest spore, zgłosiło się 6 firm. Tylko jedna z ofert nie mieści się w budżecie ustalonym na 271 tys. zł brutto. Wygląda na to, że ZZM niebawem podpisze umowę z którymś z wykonawców i jeszcze w tym roku skwery nad Rawą zostaną odnowione.


Tagi:

Komentarze

  1. DD 10 lipca, 2024 at 10:29 am - Reply

    Na przebudowanej przestrzeni po jednej stronie mostu jest mnóstwo zieleni… Najbardziej zielony jest sam most.

Dodaj komentarz

*
*