Reklama

Mieszkańcy wolą aplikację od plastikowej karty ŚKUP

Łukasz Kądziołka
Ponad 2 tysiące osób zagłosowało w internetowej sondzie metropolii. Wyniki pokazują, że pasażerowie wolą aplikację mobilną. Jednak nie oznacza to, że plastikowa karta ŚKUP zostanie nią zastąpiona.

Karta ŚKUP czy aplikacja mobilna? Na takie pytanie przez dwa tygodnie można było odpowiadać na stronie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Celem sondy było nie tylko sprawdzenie preferencji pasażerów ZTM. Metropolia chciała także sprawdzić jak wiele kart plastikowych trzeba będzie jeszcze zamówić. Karty nie zostaną wycofane, choć wyniki sondy świadczą o tym, że większość pasażerów chciałaby korzystać z aplikacji. Wybrało ją 70,5% głosujących. Przy karcie wołałoby zostać ok. 27,3% wypowiadających się. 2,2%, to osoby, które nie mają zdania. Łącznie w sondzie oddano ok. 2,4 tys. głosów. Każdy z uczestników badania mógł oddać jeden głos.

Aktualnie GZM pracuje nad nowym oprogramowaniem systemu zakupu biletów w transporcie ZTM, który będzie działał online. Oznacza to, że wszystkie informacje i zmiany na koncie użytkownika będą się pojawiały w czasie rzeczywistym. Udostępniona zostanie też aplikacja mobilna, która będzie miała taką samą funkcjonalność jak karta ŚKUP, a poza tym kilka dodatkowych opcji. Będzie za jej pomocą można kupić bilety jednorazowe w taryfie strefowo-czasowej. Wejście i wyjście z pojazdu rejestrowane będzie w aplikacji po zeskanowaniu kodu QR lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu. Tak samo będzie można kupić bilet jednorazowy. Poza tym możliwy ma być zakup biletów średnio- i długookresowych, a także zwrot biletu. W aplikacji dostępne będą informacje o funkcjonowaniu komunikacji, w tym o rozkładach jazdy oraz rzeczywistym czasie odjazdu. Aplikacja przypomni również o zbliżającym się terminie końcowym obowiązywania biletu. Ma też w pewnym stopniu „myśleć” za pasażera. Na przykład jeśli zarejestruje on tyle przejazdów w ciągu dnia, że ich łączna cena przekroczy wartość biletu dziennego, to z jego konta nie zostanie pobrane więcej niż koszt takiego biletu. W ten sposób aplikacja samodzielnie wybierze najkorzystniejszą opcję opłacenia przejazdów.

Zmiany w systemie płatności mają zostać wprowadzone jesienią tego roku. Pasażerowie będą mieli wybór: będą mogli korzystać z nowej aplikacji mobilnej lub pozostać przy fizycznej wersji karty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*