Reklama

Mieszkańcy nie wiedzą czy mieszkania w Nowym Nikiszowcu będzie można wykupić

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Mieszkańcy Nowego Nikiszowca nie wiedzą na czym stoją. Niedawno przeczytali informację, że lokali jednak nie będzie można wykupić. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości potwierdza, że pojawiła się “pewna nieścisłość”, która została już wyjaśniona. Nadal nie wiadomo jednak kiedy i na jakich zasadach będzie można wykupić mieszkanie.

Nowy Nikiszowiec, który powstał na tzw. mrówczej górce, miał być pierwszym i modelowym przykładem osiedla z programu Mieszkanie Plus. W założeniu rządu PiS. miały to być tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, czyli wykupu. Z programu właściwie nic nie zostało. Nowy Nikiszowiec został włączony w inną inicjatywę pod nazwą “Mieszkanie dla rozwoju”. Z zapowiadanych tanich mieszkań przekształcił się w inwestycję komercyjną, podobną do osiedli deweloperskich. Podstawowe różnice są dwie. Mieszkań nie można od razu kupić, a żeby w nich zamieszkać, trzeba było spełnić ustalone wcześniej kryteria.

Procedura ubiegania się o mieszkanie (najem) w Nowym Nikiszowcu była dosyć skomplikowana i długotrwała. Nabór rozpoczął się w styczniu 2021 roku i składał się z dwóch etapów. W pierwszym trzeba było złożyć wniosek przez internet, a potem w ciągu 30 dni dostarczyć niezbędne dokumenty. W tym etapie potencjalni lokatorzy dostawali punkty, według kryteriów ustalonych przez radę miasta. To właśnie punkty decydowały o pierwszeństwie przy wyborze mieszkania. Można je było dostać m.in. za każde dziecko w rodzinie (10 pt.), za rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach przez co najmniej jedną osobę w rodzinie (10 pkt. za osobę, maksymalnie 20 pkt.), za co najmniej jedną osobę pełnoletnią w gospodarstwie domowym, która nie przekroczyła 35. roku życia (7 pkt.), za osobę, którą ukończyła 65 lat (3 pkt.), 6 pkt. przysługiwało, jeśli żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie była właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz nie była właścicielem lub współwłaścicielem budynku, a 2 pkt. niepełnosprawne dziecko w rodzinie.

Do urzędu miasta wpłynęło 2116 wniosków. Tylko 907 z nich przeszło do drugiego etapu. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku był brak któregoś z niezbędnych dokumentów i załączników.

Osoby pozytywnie zakwalifikowane do drugiego etapu były później sprawdzane pod katem tzw. zdolności czynszowej. Chodziło o to, żeby sprawdzić czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Wysokość czynszu w Nowym Nikiszowcu przy wynajmie miała wtedy  wynieść średnio 29,5 zł/ m kw. (w tym 5,5 zł opłaty eksploatacyjnej). Do tego trzeba doliczyć wszystkie opłaty za media (prąd, ogrzewanie, wywóz śmieci).

Kiedy zostało około 50 wolnych lokali, których nie chciał wynająć nikt z listy, nabór przybrał charakter otwarty.

Osoby, które zdecydowały się na zawarcie umowy z PRF Nieruchomości, wiedziały, że początkowo będą mogły tylko wynająć mieszkanie, nawet jeśli docelowo chciałyby je wykupić. – Zgodnie z informacjami, które przekazywaliśmy zanim został uruchomiony nabór wniosków, a także w jego trakcie, w inwestycjach PFR Nieruchomości S.A. pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego i jest zawierana na 24 miesiące. Jest to czas potrzebny na załatwienie formalności w Sądzie Wieczystoksięgowym, związanych z wyodrębnieniem lokali i założeniem dla nich Ksiąg Wieczystych. W tym czasie procedowana jest także kwestia najmu z dojściem do własności. W katowickiej inwestycji również planujemy zaoferować najemcom taką opcję. Dopiero po rozliczeniu kosztów realizacji inwestycji, możemy przystąpić do procedur związanych z dojściem do własności (w tym: skalkulowania spłat wartości lokalu, które są wliczane do czynszu przy umowie z dojściem do własności). Zazwyczaj wszystkie wymienione procedury udaje się zrealizować przed upływem 24 m-cy. Wówczas umowa najmu instytucjonalnego może zostać zmieniona na umowę z dojściem do własności – tłumaczyła nam w czerwcu 2021 roku Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Tymczasem kilkanaście dni temu osiedle obiegła informacja, że mieszkań jednak nie będzie można wykupić. Napisała do nas w tej sprawie jedna z lokatorek. – W 2020 roku z mężem bardzo chcieliśmy mieć swoje własne mieszkanie. Znalazłam informacje o rządowym programie mieszkanie plus. Głównie co było w tej ofercie – najem z dojściem do własności! Wszędzie było napisane (i mamy tego potwierdzenie), że po 2 latach najmu instytucjonalnego będzie możliwość dojścia do własności. Przeprowadziliśmy się z Warszawy do Katowic, bo na ten moment to była taka jedyna szansa, żeby mieć swoje mieszkanie. 90% mieszkańców Nowego Nikiszowca również wyłącznie dlatego tu zamieszkało. Teraz w styczniu 2023 nagle pojawiła się informacja, że dojścia do własności w planach nie ma. Również taka informacja pojawiła się i na innych osiedlach MDR, na których ludzie już mieszkają. To jest oszustwo, wprowadzenie w błąd. Bo musieliśmy wprowadzić się do pustego mieszkania, zamontować co najmniej kuchnię i oczywiście resztę mebli. Jako mieszkańcy jesteśmy oburzeni, że zaufaliśmy, bo to rządowy program, a okazało się, że zostaliśmy oszukani – napisała pani Eliza.

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy PFR Nieruchomości. – Rzeczywiście, w jednym z opisów na stronie internetowej pojawiła się pewna nieścisłość, która została już skorygowana. Najemcy, którzy mieli wątpliwości dotyczące tej informacji otrzymali stosowne informacje za pośrednictwem infolinii MDR. Najemcy osiedla Nowy Nikiszowiec w stosownym czasie otrzymają informacje dotyczące zasad oferowania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Zakładam, że nastąpi to jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku – poinformowała nas Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.

Dodała jednak, że w inwestycjach realizowanych z pieniędzy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju o możliwości oferowania dojścia do własności decyduje inwestor i zarządzający funduszem. – Innymi słowy – nie we wszystkich zasiedlanych nieruchomościach zaproponujemy taką opcję. Do tej pory umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności zostały zaproponowane najemcom w Białej Podlaskiej i w Gdyni – podaje Syta.

Nie wiadomo na razie jak bardzo wzrośnie czynsz tym lokatorom, którzy będą chcieli spłacać w nim wartość mieszkania, a tym samym stopniowo stawać się jego właścicielem. Biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych, na pewno nie będą to takie kwoty, o których mówiło się przy podpisywaniu umów.

W Nowym Nikiszowcu powstało 513 mieszkań. W inwestycji znalazły się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. W przypadku M2 metraż wynosi od 41 mkw. do niespełna 52 mkw. Dwupokojowych mieszkań powstało 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196, a ich metraż to od 52 m kw. do 80 m kw. Inwestycja mieści również 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia wynosi od 70 mkw. do prawie 95 mkw.


Tagi:

Komentarze

  1. Szczepan 19 stycznia, 2023 at 6:43 am - Reply

    To osiedle to Jedna wielka kpina . Mieszkania zdobione najtańszym kosztem , na klatkach syf , chodniki całe w odchodach . Czynsz wysoki jakby to były apartamenty , Miasto powinno się tym zająć bo leży to w ich interesie , żeby zadbać o swoich mieszkańców , a tu najwidoczniej prezydent miasta ma to w 4 literach . Dojenie kasy z obywateli i tyle w temacie.

  2. Nat 19 stycznia, 2023 at 6:38 am - Reply

    Niestety ale to wszystko co się tu wyprawia nadaje się do TV. Robią ludzi w balona ..
    Wszyscy mieszkańcy powinni się zebrać i nagłośnić wszędzie jeszcze przed następnymi wyborami ..

  3. Michael 18 stycznia, 2023 at 6:18 pm - Reply

    Ciekawe bo dostałem informację z infolinii, ze wzory umów nie wcześniej niż ostatni kwartał 2023, co znaczy, że wszyscy chętni i jeszcze wierzący w ddw będą musieli przedłużyć najem. Zapewne o kolejną terminową umowę…

  4. Rt 16 stycznia, 2023 at 4:00 pm - Reply

    Polska patologia współczuję mieszkańca którzy chcieliby wykupić !

  5. kukura 16 stycznia, 2023 at 1:10 pm - Reply

    Doszło do nieporozumienia. Mieszkania są jak najbardziej z dojściem do własności.

    Do własności dojdzie nowa firma założona przez osobę związaną z partią rządzącą, a obecni najemcy będą mogli mieszkać w swoich wymarzonych M pod warunkiem uiszczenia comiesięcznej opłaty na konto tej firmy.

Dodaj komentarz

*
*