Reklama

Mieszkańcy będą mieli parking zamiast centrum przesiadkowego

Łukasz Kądziołka
Parking zamiast centrum przesiadkowego w Podlesiu. To przedsięwzięcie toczy się już prawie od trzech lat. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy, którzy przesiadają się z auta na pociąg, w tym roku jeszcze nie skorzystają z miejsc postojowych.

Powoli toczy się sprawa parkingu, który ma tymczasowo zastąpić mieszkańcom Podlesia centrum przesiadkowe. Po raz pierwszy pisaliśmy o tym już w 2018 roku. Wtedy prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, że z powodu przesuwającej się w czasie modernizacji na linii kolejowej E65 miasto udostępni mieszkańcom miejsca postojowe. Na razie osoby przesiadające się z samochodu na pociąg korzystają z dzikiego parkingu obok stacji kolejowej Katowice Podlesie. Wciąż nie wiadomo też, kiedy miałaby ruszyć duża kolejowa inwestycja. Dopóki spółka PKP Polskie Linie Kolejowe jej nie rozpocznie, to miasto nie ruszy z centrum przesiadkowym.

Orientacyjna lokalizacja parkingu przy stacji Katowice Podlesie.

W sprawie parkingu był problem z gruntem, bo większość terenów wzdłuż linii kolejowej należy do PKP PLK. Ostatecznie miastu udało się dojść do porozumienia z koleją. Katowice dzierżawią od Polskich Linii Kolejowych grunt pod parking, który ma być bezpłatny. Jego powierzchnia wyniesie ok. 1450 m kw. i ma tu parkować 50 samochodów. Jednak w dalszym ciągu nie załatwione są wszystkie formalności. Jak informuje Wojciech Kubis z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach, konieczne jest jeszcze uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego oraz stosownego pozwolenia na budowę. Wszystko wstrzymuje też pozwolenie na wycinkę 43 drzew. – Urząd wydający decyzję zażądał dodatkowych dokumentów, że PKP zezwala nam na wycinkę drzew. Jeżeli dostaniemy zezwolenia, przystąpimy w tym roku do realizacji zadania. Czy będzie to zrealizowane jeszcze w tym roku, nie gwarantuję – mówił podczas posiedzenia komisji rozwoju rady miasta Konrad Wronowski, zastępca dyrektora ds. eksploatacji w MZUiM.

O to pozwolenie miasto wystąpiło już w 2020 roku. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztowała budowa parkingu przy stacji Podlesie. Najwcześniej prace ruszą w drugiej połowie tego roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Luk 22 kwietnia, 2021 at 6:45 am - Reply

    Krupa i jego podwladni to poprostu wstyd co wyprawiaja w tym miescie !!!

Dodaj komentarz

*
*