Reklama

Miasto w końcu zablokowało możliwość nielegalnego parkowania na chodnikach w strefie kultury

Grzegorz Żądło
Przez kilka lat kierowcy, najczęściej spoza Katowic, mogli bezkarnie zostawiać swoje samochody na chodnikach przy NOSPR i parkingu w strefie kultury. Od kilku tygodni jest to już niemożliwe, bo MZUiM zamontował stojaki na rowery i słupki. Szkoda tylko, że to najbardziej pospolite w Katowicach słupki, które na dodatek zostały zainstalowane w nieestetyczny sposób.

Wprawdzie miasto zaprzecza, że osłupkowanie chodników ma związek z wprowadzeniem opłat za parkowanie w strefie kultury (ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni), to jednak korelacja jest oczywista. Samochody nielegalnie parkowały przy NOSPR od kilku lat i do tej pory nikomu, kto mógł to zmienić, to nie przeszkadzało. Interwencje straży miejskiej były nieskuteczne, bo samochody stały na chodnikach codziennie przez wiele godzin. Teraz wreszcie kierowcy mają fizyczną przeszkodę i wjazd na chodnik jest niemożliwy.

Najbardziej oblegane przez nielegalnie pozostawione samochody były chodniki przy skrzyżowaniu ul. Olimpijskiej i drogi wjazdowej na parking powyżej NOSPR. Teraz stanęły tam stojaki na rowery i metalowe słupki. O ile stojaki należą do tych ładniejszych w Katowicach (były już montowane wcześniej m.in. w centrum), o tyle słupki w ogóle nie pasują do otoczenia. Doszło nawet do sytuacji, że w jednym ciągu najpierw stoją szare słupki MZUiM, a zaraz za nimi będące częścią spójnej koncepcji otoczenia NOSPR, ciemne słupki sprawiające wrażenie zardzewiałych. Podobny materiał został użyty m.in. do wykonania „instrumentów” zainstalowanych przy jednej z alejek prowadzących do NOSPR i w kilku innych miejscach przy siedzibie orkiestry.

Zapytaliśmy w MZUiM, czy dobór słupków zabezpieczających wjazd na chodniki był z kimkolwiek konsultowany. – MZUIM na swoim terenie zastosował standardowe słupki, jak w innych lokalizacjach na terenie miasta – odpowiedział Wojciech Kubis, odpowiedzialny za kontakty z mediami w MZUiM.

Dodał też, że przekaże do działu zabezpieczenia ruchu MZUiM uwagi o nieestetycznym montażu słupków. Część została bowiem „zaklajstrowana” betonem.

To dobrze, że MZUiM w końcu zabezpieczył chodniki w strefie kultury przed nielegalnym parkowaniem. Szkoda, że zabrakło przy tym dbałości o istotny, zwłaszcza w tej części miasta, szczegół, jakim jest estetyka.


Tagi:

Komentarze

 1. P Śl 2 grudnia, 2020 at 8:51 am - Reply

  Dobry pomysł, żeby zamiast słupków stawiać takie stojaki rowerowe. Przynajmniej rowerzyści nie będą musieli kombinować gdzie przypiąć rower.

 2. AA 1 grudnia, 2020 at 11:13 pm - Reply

  Ja pinkole! I jeszcze powiedzcie proszę, że to pracownicy MZUiM w tak „estetyczny” sposób zamontowali.
  Zapytajcie Handwerkerka dyrektora tego MZUiMu czy u siebie w domu też tak kotwi kołki 🙂
  To chyba montował Pan Wiesio z Blok Ekipy.

  Znająć zaradność kierowców na parking będą wjeżdzać poprzez trawnik zieleniec czy żywopłot.
  Osłupkować to trzeba było ciąg pieszo rowerowy na Olimpijskiej przed NOSPR, permanentnie zastawiony przez kierowców „ja tu tylko na chwileczke”

Dodaj komentarz

*
*