Reklama

Miasto sprawdzi w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają mieszkania i domy

Grzegorz Żądło
Katowice wezmą udział w pilotażu rządowego programu ZONE. Jednym z jego celów jest dokładne sprawdzenie i zinwentaryzowanie w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają mieszkania i podgrzewają wodę. Na pierwszy ogień pójdą Murcki. Akcja zostanie przeprowadzona przy pomocy kominiarzy i strażników miejskich.

ZONE to „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Za tą oficjalną i poważną nazwą kryją się działania, które mogą w realny sposób wpłynąć na ograniczenie smogu. Chodzi o to, żeby  m.in. zgromadzić dane o tym w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają mieszkania i domy. To z kolei ułatwi gminom, województwom i rządowi przygotowanie odpowiedniej polityki i programów związanych z ochroną powietrza. Dane z ZONE mogą też zostać wykorzystane do optymalizacji planowania rozwoju sieci gazowej i ciepłowniczej.

W pilotażu wezmą udział m.in. Zabrze i Katowice. Stolica woj. śląskiego będzie największym miastem w programie. Do przeprowadzenia pilotażu zostały wyznaczone Murcki. Z kilku powodów. Po pierwsze, powszechnie wiadomo że bardzo wiele domów opalanych jest tam węglem w indywidualnych piecach. Po drugie, to dzielnica odseparowana od miasta ze zwartą strukturą, którą stosunkowo łatwo „przebadać”. Po trzecie, liczba mieszkań i domów w Murckach jest możliwa do sprawdzenia w krótkim czasie. To ważne, bo inwentaryzację będą przeprowadzać ograniczone siły strażników miejskich i kominiarzy. Jak to ma działać? Częścią budynków w Murckach (59 punktów adresowych) administruje Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa. Niedawno spółka rozstrzygnęła przetarg na wybór firmy, która będzie przeprowadzać okresowe przeglądy kominiarskie. To właśnie kominiarzy miasto chce poprosić, żeby przy okazji wypełnili ankietę na temat sposobu ogrzewania poszczególnych mieszkań i podgrzewania wody. Docelowo tak ma właśnie działać ZONE. Przy okazji przeglądów, będzie można wpisać w aplikację różne dane.

W pozostałych budynkach, należących do KSM, miasta, wspólnot mieszkaniowych i prywatnych kominiarzy mają wspierać strażnicy miejscy. Tylko oni będą mogli wchodzi do domów jednorodzinnych. Łącznie w Murckach jest około 540 punktów adresowych. Wiele z nich to budynki wielorodzinne. Są też takie, do których wchodzić nie trzeba, bo wiadomo, że podłączone są do sieci ciepłowniczej.

Inwentaryzacja ma się zacząć w połowie czerwca, po tym jak zostanie podpisane porozumienie miasta z ministerstwem przedsiębiorczości i technologii.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*