Reklama

Miasto podarowało ABW działkę. Nikt nie chce powiedzieć po co

Grzegorz Żądło
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostała od Katowic nieruchomość przy ul. Zgrzebnioka. Ani miasto, ani agencja nie chcą powiedzieć jaki był cel darowizny. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że działka jest potrzebna ABW, bo w jej pobliżu prowadzi już swoją działalność.

Na przekazanie gruntów przy Zgrzebnioka katowickiej delegaturze ABW, pod koniec października ubiegłego roku zgodziła się rada miasta. Przy czym w treści tamtej uchwały nie było mowy o ABW, a jedynie o przekazaniu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Wtedy w grę wchodziło 2811 m kw. Grunty te zostały wycenione na 359.381 zł. Ostatecznie ABW dostanie 1690 m kw, bo takie było zapotrzebowanie agencji. Oficjalne uzasadnienie darowizny niczego nie wyjaśnia: Dokonanie darowizny na rzecz Skarbu Państwa stworzy możliwość uregulowania sytuacji własnościowej sąsiedniej nieruchomości Skarbu Państwa będącej obecnie w trwałym zarządzie ABW. Miastu nie są znane plany inwestycyjne w odniesieniu do tych nieruchomości – mówi Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzecznik prasowy UM Katowice.

Sama ABW też nie zdradza dlaczego poprosiła miasto o działki przy ul. Zgrzebnioka (mieszczą się w pobliżu byłego stadionu Gwardii). – Uprzejmie informuję, że ze względu na charakter naszej służby nie udzielamy informacji na temat sposobu wykorzystania i przeznaczenia obiektów pozostających w dyspozycji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  Nieruchomości, którymi dysponuje Agencja są wykorzystywane zgodnie z potrzebami służby i służą realizacji naszych ustawowych zadań – w ten sposób na moje pytania odpowiedział płk Maciej Karczyński, rzecznik prasowy ABW.

Nieoficjalnie wiem, że w pobliżu przekazanych ABW działek agencja ma już inne nieruchomości. Ze względu na charakter pracy funkcjonariuszy tej formacji i ich bezpieczeństwo, nie ujawnię jednak charakteru działalności jaką tam prowadzi.


Tagi:

Komentarze

  1. hfjdj 9 października, 2015 at 11:30 am - Reply

    Budynki ABW widoczne sa doskonale w widoku sat na mapach Google, a ich adres na Zgrzebnioka można znaleźć po przetargach w Google 😛

Dodaj komentarz

*
*