Reklama

Miasto Ogrodów wchłonie mniejszą instytucję kultury

Łukasz Kądziołka
Działająca od 35 lat instytucja kultury przestanie istnieć i stanie się działem Miasta Ogrodów. Kontrowersyjne połączenie Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” po raz kolejny wywołało dyskusję wśród radnych. Teraz sprawa jest już przesądzona.

Na czwartkowej sesji rady miasta powróciła sprawa połączenia Miasta Ogrodów i IPiUM „Silesia”. Wszystko zaczęło się już w lipcu, kiedy profesorowie Akademii Muzycznej napisali list do prezydenta Marcina Krupy. Wtedy uważali, że połączenie „zahamuje jej rozwój (Silesii – przyp. red.) i wpłynie negatywnie na możliwości realizowania przez miasto zobowiązań wynikających z programu miast kreatywnych UNESCO„. Poza tym pracownicy obawiali się, że niektórzy mogą stracić pracę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dyrektor Miasta Ogrodów zostanie na stanowisku. Nie będzie konkursu

Na początku tego miesiąca odbyły się spotkania w tej sprawie. Zdaniem miasta wszyscy zostali uspokojeni i nie obawiają się już o przyszłość instytucji. – Prezydent zapewnił nas, że nie ma  żadnego problemu i wszystko jest okej. To były zapewnienia wyłącznie ustne – mówił na sesji Adam Szymczyk, radny Koalicji Obywatelskiej. Dowodem na to, że nie jest „okej” miało być pismo, które trafiło do radnych już po tych zapewnieniach. Kilku z kilkunastu zatrudnionych w IPiUM „Silesia” pracowników twierdziło w nim, że nadal nie są przekonani do pomysłu miasta. Dlatego radni opozycji chcieli, żeby miasto powtórzyło rozmowy z pracownikami instytucji. W odpowiedzi wiceprezydent Waldemar Bojarun stwierdził, że decyzję poparł prof. dr hab. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej i to powinno uciąć dyskusję na temat połączenia instytucji. Ostatecznie siedemnastu radnych opowiedziało się za połączeniem IPiUM „Silesia” i Miasta Ogrodów. Jak zapowiedział wiceprezydent Bojarun, ma to nastąpić od 1 lutego 2020 roku. Wszyscy pracownicy mają pozostać na swoich stanowiskach z wyjątkiem dyrektor Ewy Kafel i głównej księgowej. Im zostaną zaproponowane nowe posady. Dyrektorka „Silesii” stanie się kierowniczką działu edukacji muzycznej. Ma się on zajmować dotychczasową działalnością instytucji o około 35-letniej historii. Przy okazji połączenia, a w zasadzie włączenia jej w struktury Miasta Ogrodów, dyrektor Piotr Zaczkowski zachowa swoje stanowisko.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*