Reklama

Miasta zapłacą więcej za prąd

Redakcja
Pół miliarda złotych nie wystarczy na zakup prądu przez metropolię. Po otwarciu oferty w przetargu nie ma zdziwienia, ale już wiadomo, że wzrost cen za energię elektryczną dosięgnie nie tylko indywidualnych odbiorców, ale również samorządy.

Ponad 66% wzrosły cenny w porównaniu do tych sprzed 3 lat, gdy rozstrzygany był ostatni przetarg na zakup energii elektrycznej. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wyłonić dostawcę jednej terawatogodziny w latach 2022-2023. To ilość dla całej grupy zakupowej, którą utworzyła GZM i która zrzesza około 300 zamawiających. W jej skład wchodzą gminy członkowskie. Oprócz samego miasta Katowice, zakup energii w ramach grupy obejmuje też takie podmioty jak Miejskie Domy Kultury, Miasto Ogrodów, Komendę Miejską PSP czy Miejską Bibliotekę Publiczną. Metropolia spodziewała się wysokich stawek, bo ostatnie przetargi w innych dużych miastach, jak Poznań czy Warszawa, pokazały, że ceny poszły mocno w górę. Zgłosiło się czterech oferentów. Najniższą cenę zaproponował Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), a najwyższą Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł). Kwoty te jednak znacznie przekraczają budżet ok. 500 mln zł zakładany przez metropolię.

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyły się konsultacje z miastami i gminami tworzącymi grupę zakupową. GZM przedstawiła dwa warianty: albo dołożenie przez uczestników grupy zakupowej prawie 100 mln zł i rozstrzygnięcie przetargu, albo unieważnienie postępowania i rozpisanie kolejnego od nowa. Ostateczna decyzja mam zapaść w tym tygodniu.

Niezależnie od tego co się wydarzy, wyższe wydatki na energię są nieuniknione. Miasta muszą przygotować się na to, że przez najbliższe dwa lata zapłacą za prąd znacznie więcej niż w poprzednich. – Miasto Katowice na najbliższe dwa lata musi zabezpieczyć niecałe 90 mln zł. Dwa lata wcześniej było to 60 mln. Wobec czego musimy dołożyć do opłat za samą energie elektryczną ok. 15 mln zł rocznie – mówi Daniel Wolny, dyrektor Biura Zarządzania Energią w UM Katowice.

Dla całej grupy zakupowej te liczby przedstawiały się w poprzednich latach następująco. W 2019 roku zamówiono prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych za ponad 192 mln złotych. W edycji 2020-2021 wartość zamówienia dla 113 podmiotów wyniosła ok. 976 GWh, a koszty wyniosły ok. 439,4 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*