Reklama

Metropolitalna łąka zostanie wysiana w Katowicach

Redakcja
Kolejna łąka będzie rosła w Katowicach. Metropolia organizuje warsztaty, których efektem ma być łącznie 32 tys. m kw. nowych łąk w 11 miastach. Pierwsze spotkania już w ten weekend.

Metropolia sieje łąki w 11 miastach. W zeszłym roku odbyła się pilotażowa edycja programu „Metropolitalne Łąki Kwietne” w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. Teraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozszerzyła akcję na koleje gminy. Łącznie obsiane zostanie 32 tys. m kw. Cel to ograniczenie skutków suszy w miastach. – Łąki kwietne podnoszą nie tylko walory estetyczne w zabudowanych przestrzeniach miejskich, ale co ważniejsze, pełnią ważne funkcje przyrodnicze – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM. Główne korzyści z zagospodarowywania terenów łąkami to mała retencja, poprawa mikroklimatu oraz przyciąganie owadów zapylających.
W tegorocznej edycji programu bierze udział 17 organizacji pozarządowych oraz dwie nieformalne grupy mieszkańców. Cykl zajęć rozpocznie się 23 października i potrwa do końca miesiąca. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się w praktyce wszystkich etapów zakładania łąki kwietnej, począwszy od przygotowania terenu, metody i techniki wysiewu, a na podlaniu oraz zwałowaniu terenu skończywszy. – W ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne wysiewamy wyłącznie mieszanki nasion wieloletnich z niewielkim udziałem gatunków jednorocznych – mówi Maciej Podyma, prezes spółki Państwo Łąka, która realizuje projekt. I dodaje, że na efekty wizualne trzeb poczekać, bo łąki w pełni rozwinięte będą dopiero w drugim roku po ich założeniu. Uczestnicy warsztatów dostaną również wskazówki praktyczne co do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ ochotnicy będą odpowiedzialni za utrzymanie efektów pracy przez okres przynajmniej 2 lat od dnia zakończenia warsztatów. Na terenach zamienionych na łąki staną domki dla owadów zapylających.

Pierwsze warsztaty zorganizowane zostaną w niedzielę w Koszutce w siedzibie rady dzielnicy przy ul. Słonimskiego 12, ale tu nie zaplanowano wysiewu. Kolejna odsłona metropolitalnego programu w Katowicach w przyszłym tygodniu. 26 października w akcji wezmą udział uczniowie  X Liceum Ogólnokształcącego. Łąka o powierzchni 2,9 tys. m kw. zostanie wysiana wtedy na ul. Miarki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*