Reklama

Abp Wiktor Skworc apeluje o modlitwę za ofiary wypadku w Stonawie

Redakcja
Arcybiskup Wiktor Skworc wzywa do modlitwy za górników, którzy zginęli po wybuchu metanu w czeskiej Stonawie. W niedzielę w Katowicach odbędzie się msza w intencji ofiar i ich rodzin.

Po tragedii w kopalni CSM Stonawa (pow. Karwina) metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, apeluje o modlitwę za zmarłych i ich rodziny. Do wybuchu metanu i pożaru doszło w czwartek, 20 grudnia, po godz. 17. Już w piątek rano wiadomo było, że pod ziemią zginęło 13 osób. Wśród nich było dwunastu Polaków. Rannych zostało 10 osób. Trzech z nich trafiło do okolicznych szpitali. Jeden z górników został przewieziony do placówki w  Ostrawie. Jego stan był krytyczny. W związku z tragicznymi wydarzeniami prezydent Andrzej Duda wyznaczył niedzielę, 23 grudnia, na dzień żałoby narodowej. Wtedy też odbędzie się msza św. w intencji ofiar i ich rodzin. Nabożeństwo w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach  rozpocznie się o godz. 12. Poniżej pełna treść apelu metropolity katowickiego.

 

Siostry i Bracia!

            Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznym wypadku na kopalni w Karwinie. Jak zawsze w przypadku katastrof górniczych, tak i tym razem, Kościół na Górnym Śląsku odpowiada intensywną modlitwą.

            Uczestniczymy w bólu i cierpieniu rodzin i bliskich zmarłych górników, wyrażamy im serdeczne współczucie, jednoczymy się we wspólnej modlitwie za zmarłych, polecając ich Bożemu Miłosierdziu i prosząc dla nich o radość życia wiecznego. Trwajmy na modlitwie i przeżywajmy ostatnie dni Adwentu w skupieniu i ciszy. Dla zmarłych górników adwent ziemskiego życia już się zakończył. Niech odpoczywają w pokoju.

            Wołamy do Boga, Pana Życia, o ochronienie życia i zdrowia tych, którzy przeżyli i przebywają w szpitalu. Modlimy się za wszystkich niosących pomoc. Z modlitewnym wsparciem stajemy przy polskich i czeskich rodzinach.

            Ta modlitwa Kościoła katowickiego niech wybrzmi szczególnie mocno we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej w czwartą niedzielę Adwentu, 23 grudnia. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Msza św. za zmarłych górników i ich rodziny będzie sprawowana w tę niedzielę o godz. 12:00. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy. Wzywajmy pomocy św. Barbary, patronki górników.

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*