Reklama

Metropolia rozstrzygnie przetarg na zakup energii. Miasta wydadzą 100 mln zł więcej niż zamierzały

Redakcja
Uczestnicy stworzonej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię grupy ds. zakupu energii zdecydowali, że dołożą około 97 mln zł, żeby można było rozstrzygnąć przetarg na kupno prądu dla gmin i ich jednostek. Najwięcej będą musiały dołożyć Katowice.

Kiedy GZM otworzyła oferty złożone w przetargu na zakup terawatogodziny w latach 2022-23, okazało się, że żaden ze sprzedawców nie mieści się w założonym budżecie. Miasta GZM chciały wydać maksymalnie około 500 mln zł. Najtańsza oferta, Tauronu, wynosiła jednak 597 mln zł. Przez kilka tygodni trwały konsultacje z gminami tworzącymi grupę zakupową. Wyjścia były dwa. Albo unieważnić przetarg i ogłosić kolejny, albo dołożyć brakujące 97 mln zł.

Pod koniec ubiegłego tygodnia gminy zdecydowały, że nie ma na co czekać, bo energia drożeje tak szybko, że oferty w drugim przetargu mogłyby okazać się jeszcze wyższe.

Postępowanie w ramach grupy zakupowej, które koordynowane jest od trzech lat przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, zostało ogłoszone pod koniec sierpnia, a oferty były przyjmowane do 30 września. Wpłynęły cztery, a po ich otwarciu okazało się, że najniższa z nich jest o ponad 100 mln zł droższa niż kwota oszacowana na potrzeby tego zamówienia.

W związku z decyzją o rozstrzygnięciu przetargu, metropolia na początku przyszłego tygodnia przekaże wszystkim zamawiającym indywidualne wyliczenia dotyczące planowanej podwyżki. Musi ona zostać uwzględniona w planach budżetowych gmin na następne dwa lata. Prace wznowi również komisja przetargowa, która oceni złożone oferty.

Do przetargu zgłosiło się czterech oferentów. Są to: Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), PGE Obrót S.A. (ok. 624 mln zł), Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o. o. (ok. 634 mln zł) i Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł).

Grupę zakupową energii elektrycznej tworzą gminy, powiaty, spółki samorządu oraz inne miejskie jednostki. Tworzy ją 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych, wśród których są szkoły, szpitale czy jednostki kultury.


Tagi:

Komentarze

  1. Krystian 18 października, 2021 at 7:57 am - Reply

    Pożyczcie od męża pani Beaty Szydło, dostał właśnie 84 000 000 zł dotacji unijnych.

Dodaj komentarz

*
*