Reklama

Metropolia kupiła rowery elektryczne dla urzędników za ponad 2 miliony złotych

Mniej więcej tak mają wyglądać rowery, na któych będą jeździli urzędnicy, strażnicy miejscy i policjanci. Źródło: http://www.geobike.com.pl.

Redakcja
Urzędnicy będą jeździli na elektrycznych rowerach. Metropolia podpisała umowę na dostawę ze szczecińską firmą, choć ta złożyła w przetargu najdroższą ofertę. W ciągu miesiąca pierwszych kilkadziesiąt rowerów z elektrycznym wspomaganiem dotrze do Katowic i innych gmin GZM.

Zgodnie z zapowiedziami, metropolia chce zmotywować urzędników, policjantów i strażników miejskich do jazdy na rowerach. Aby łatwiej było ich przekonać do takiego sposobu przemieszczania się i żeby podróż w stroju oficjalnym była przyjemna, na metropolitalnych rowerach nie trzeba będzie pedałować tyle, co na tradycyjnych. – Chcemy promować zrównoważoną mobilność miejską i pokazywać, że rower to świetny środek transportu do odbywania również podróży służbowych. Zmiany zaczynamy od siebie – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

Przetarg na dostawę 230 rowerów z elektrycznym wspomaganiem został rozstrzygnięty na początku lipca. Właśnie została podpisana umowa z dostawcą. Metropolia na nowe jednoślady chciała wydać nieco ponad 1,8 mln zł. Ostatecznie stanęło na ponad 2,2 mln zł. Taką ofertę zaproponowała firma Geobike ze Szczecina. To, co wyróżniało propozycję Geobike to szybki termin realizacji zamówienia. W ciągu 30 dni pierwsze 40 rowerów ma trafić do Gónośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zostaną one podzielone na wszystkich członków GZM. Każda gmina i miasto otrzyma po jednym rowerze. Mają z nich korzystać urzędnicy, policjanci i strażnicy miejscy. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu, jazda na rowerze jest mniej męcząca. – Warto pamiętać, że wspomaganie nie zwalnia tutaj użytkownika z pedałowania, ale dzięki jego zainstalowaniu, wysiłek jest znacznie mniejszy. Można byłoby go porównać do nieco szybszego marszu, a więc odbywanie podróży służbowych w stroju oficjalnym na takim rowerze jest tutaj jak najbardziej możliwe – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy. GZM kupiła trekkingowy model  WEE Calcite. Na jednym ładowaniu rower metropolitalny ma przejechać nawet do 150 km, a silnik centralny o wysokim momencie obrotowym (90 Nm) daje możliwość szybkiego rozpędzenia się i pomaga na podjazdach. Ponadto jednoślady będą wyposażone w sakwy i blokady.

W kolejnym, drugim etapie do metropolii dojedzie 190 rowerów. Na dostawę Geobike ma 4 miesiące. Następne rowery będą już przydzielane gminom według wielkości. Najwięcej dostaną Katowice (11 szt.) oraz Sosnowiec, Zabrze, Bytom i Gliwice (po 10 szt.)


Tagi:

Komentarze

  1. Obywatel 18 lipca, 2019 at 9:06 am - Reply

    A pomnik matki z dzieckiem odbudowano na Muchowcu?

Dodaj komentarz

*
*