Reklama

Metropolia kupi 20 autobusów na wodór

Redakcja
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę, zgodnie z którą GZM dostanie 81 mln zł dotacji na zakup 20 autobusów wodorowych. Nowy tabor, który jednak trafi na Śląsk i do Zagłębia dopiero za 3 lata, ma obsługiwać metrolinie.

Dotacja z NFOŚiGW będzie stanowić 90% kosztów inwestycji, które szacowane są na 110,7 mln zł. To nie tylko zakup 20 autobusów (kategorii M3 FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle), ale też przeszkolenie około 60 kierowców i mechaników w zakresie obsługi pojazdów bezemisyjnych. Autobusy mają być dostarczone do 30 czerwca 2o24 roku.

Wszystkie mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację i system informacji pasażerskiej.

Na razie na terenie GZM nie ma stacji tankowania wodoru. Mają je zbudować koncerny energetyczne. Jako jedyny, budowę takiej stacji (przy ul. Murckowskiej 22) zapowiedział PKN Orlen. Jak szacuje spółka, zapotrzebowanie na wodór, w zależności od liczby autobusów dostępnych w taborze, wyniesie od 450 do 600 kg wodoru dziennie. Jak informuje PKN Orlen, zastąpienie jednego autobusu miejskiego z silnikiem diesla pojazdem z napędem wodorowym, w trakcie 12-letniego okresu użytkowania może zapobiec emisji 800 ton dwutlenku węgla do atmosfery.
Do tankowania autobusów ma być wykorzystywane ciśnienie 350 barów, które umożliwi uzupełnienie ok. 28 kg paliwa w ciągu 15 minut. Taka ilość pozwala na przejechanie ok. 400 kilometrów. W stanowisku do tankowania samochodów osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut. W praktyce do auta trafi ok. 5,25 kg paliwa, które pozw0li na przejechanie nawet 700 km.

Termin realizacji stacji nie jest jeszcze znany.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*