Reklama

Metropolia chce kupić lub wynająć samochody elektryczne dla gmin

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje stworzenie grupy zakupowej, której celem będzie kupno bądź najem długoterminowy samochodów elektrycznych. Metropolia ma być tylko pośrednikiem, bo za auta zapłacą gminy.

Zgodnie z tzw. ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, od 1 stycznia 2022 roku w miastach powyżej 100 000 mieszkańców udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych samochodów musi wynosić co najmniej 1o%. W GZM dotyczy to Katowic, Sosnowca, Gliwic, Tychów, Zabrza, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Rudy Śląskiej, Chorzowa. Część miast już spełnia wymogi ustawy, część nie. Niektóre spełniają głównie dzięki temu, że we wspomniane 10% wliczają się autobusy elektryczne w PKM-ach.

W czasie pandemii zakup jakichkolwiek samochodów, a już tym bardziej elektrycznych, jest trudny i czasochłonny. Przerwane zostały łańcuchy dostaw, brakuje części, a przez to czas dostawy samochodów znacznie się wydłużył. Grupa zakupowa, którą chce stworzyć metropolia, miałaby większe możliwości negocjacji ceny i warunków dostawy aut z wybranym producentem lub dealerem. – Chcemy zrobić coś podobnego, co dwa lata temu zrobił Krakowski Holding Komunalny. Być może byłaby szansa uzyskać dla grupy zakupowej dofinansowanie zewnętrzne – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

KHK w 2019 roku w wyniku przetargu wynajął na trzy lata 47 samochodów elektrycznych marki Hyundai Kona, które na jednym ładowaniu mogą przejechać do 289  kkm. – Przyjęty okres jest optymalny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznych oraz zwiększającej się stale oferty rynkowej – mówił podczas dostawy pierwszej partii samochodów w październiku 2019 roku Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.

Dodatkowo KHK wyłonił też w przetargu dostawcę 39 wewnętrznych stacji ładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej.

GZM nie ma takich planów. Punkty ładowania pojazdów miasta muszą zapewnić sobie same. Zresztą, od kilku lat już to robią, a Katowice są w tym aspekcie w ścisłej metropolitalnej czołówce.

Grupa zakupowa GZM ma powstać w ciągu najbliższych tygodni. Trwają ostanie ustalenia z zainteresowanymi gminami.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*