Reklama

Metrolinie ruszają w trasę. Dzisiaj w nocy pierwsze „emki” wyjadą na ulice miast

Redakcja
Ruszają metropolitalne autobusy. Na razie na trasy wyjedzie 6 nowych metrolinii. To one mają w przyszłości zastąpić „osiemsetki”. Jednak zanim to nastąpi, pasażerowie będą mieli więcej połączeń na popularnych trasach.

W nocy z piątku na sobotę uruchomione zostaną metrolinie. To zapowiadane od zeszłego roku zmiany w komunikacji miejskiej. Finansowane przez metropolię linie autobusowe zdążyły już przed startem zebrać niepochlebne komentarze. Przede wszystkim chodziło o dublowanie istniejących połączeń, brak zapowiadanego przyspieszenia na trasach oraz, w dalszej perspektywie, likwidację istniejących „osiemsetek”. Wiele osób zarzucało metropolii, że to nie będzie alternatywa dla obecnej oferty, a tym bardziej dla samochodu.

Mimo krytycznych głosów, metrolinie ruszają w zaprezentowanym po wielu miesiącach negocjacji z samorządami kształcie. Pierwszą „emką”, która rozpocznie funkcjonowanie metropolitalnych autobusów, będzie linia M3. Autobus wyjedzie trzy minuty po północy z bytomskiego dworca w kierunku Katowic.

Od jutra będą kursowały wszystkich nowe linie autobusowe. Będzie ich łącznie 6 i połączą ze sobą przystanki w m.in. Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Tychach, Mikołowie, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Poniżej lista nowych linii (klikając w symbol danej „emki”, można przejść do jej rozkładu jazdy).

  • M1: Katowice Mickiewicza (Katowice Dworzec) – Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa (przejazd po DTŚ)
  • M2: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Gołonóg Zajezdnia (Tworzeń Huta Katowice)
  • M3: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Tarnowskie Góry Dworzec
  • M4: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Zagórze Zajezdnia z kursami wydłużonymi do przystanku Ostrowy Górnicze Pomnik
  • M18: Tychy Osiedle „Z1″ – Gliwice Plac Piastów
  • M24: Katowice Mickiewicza – Zabrze Goethego

To będzie pierwszy etap wdrażania metrolinii. – Projekt zakłada wdrożenie ponad 30 metrolinii, które w sumie będą pokonywać prawie 20 milionów kilometrów rocznie. W ciągu roku w dni robocze zostanie zrealizowane ponad 500 000 połączeń, a w soboty oraz w niedziele i święta po ok. 80 tys. kursów. Skala projektu jest zatem ogromna – zwraca uwagę dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Pozostałe metropolitalne autobusy mają być uruchamiane sukcesywnie do końca tego roku. Kolejne autobusy oznaczone literą „M” będą oznaczały likwidację niektórych „osiemsetek”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*