Reklama

Masówki i referendum w kopalniach. Bez przełomu po rozmowach w PGG

Ł. K.
Nadal bez porozumienia pomiędzy związkowcami a zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Po dzisiejszych rozmowach nie będzie rezygnacji z masówek i referendum strajkowego.

Trwa spór zbiorowy w największej górniczej spółce. Dzisiaj powrócono do rozmów, które rozpoczęły się w ostatnich dniach 2021 roku. Związkowcy przyszli dzisiaj z tymi samymi postulatami, co wtedy – rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz zwiększenie średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł. – Sprawa jest jasna w tej firmie. Myślę, że albo zarząd – tzn. nie zarząd tylko rząd, bo zarząd to będzie jedynie podpisywał – się godzi na te postulaty, albo nie będzie porozumienia. Jak nie ma porozumienia, to konsekwencją są nasze dalsze działania – mówił przed wejściem na salę konferencyjną Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

Już w grudniu PGG zaproponowała wypłatę 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty dla pracowników dołowych, a także podniesieniu średniego wynagrodzenia w spółce do 8,1 tys. zł brutto (obecnie wynosi ono 7829 zł). Jednak wtedy porozumienia nie podpisano. Dzisiaj było podobnie. Mediator porozmawiał z obiema stronami, ale po dwugodzinnym spotkaniu nie nastąpił przełom. Związkowcy uważają, że mniejszych wymagań niż dotychczasowe postulaty postawić się nie da. – Przedstawiliśmy swoje argumenty, zarząd swoje pani mediator. Zarząd stwierdził, że musi to przemyśleć do środy, do 12.00 – przekazał po negocjacjach Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności. Dodał, że nie zmienia to harmonogramu działań zaplanowanych przez sztab protestacyjno-strajkowy. We wtorek, 11 stycznia, przeprowadzone zostaną masówki w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. W kolejnych dniach, 12 i 13 grudnia, odbędzie się referendum strajkowe. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to 17 stycznia związki przystąpią do całkowitej blokady wysyłki węgla do elektrowni ze wszystkich kopalń PGG.

Wznowienie rozmów w środę w południe.


Tagi:

Komentarze

  1. jarek 11 stycznia, 2022 at 11:36 am - Reply

    A ktoś zmusza górników do pracy w weekendy ?
    Panie, które zapierdzielają w marketach w weekendy jakoś nie mają za to dodatków.

  2. Tk 10 stycznia, 2022 at 8:46 pm - Reply

    Do roboty nieroby związkowe !!!!!

Dodaj komentarz

*
*