Reklama

Marcin Krupa zabiera głos w sprawie osiedla Murapolu w Ligocie

Łukasz Kądziołka
Petycje przeciwko budowie osiedla w Ligocie nic nie dadzą. Prezydent Marcin Krupa skomentował inicjatywę mieszkańców, którzy domagają się powstrzymania dużej inwestycji mieszkaniowej. Na południu Katowic deweloper planuje wybudować ok. 1200 mieszkań.

Wiadomość o planach budowy nowego osiedla przy ul. Śląskiej od razu wywołała oburzenie części mieszkańców. Inwestycja, do której przymierza się Murapol to 1200 mieszkań. Mają powstać w miejscu, gdzie obecnie nielegalne zawody urządzają sobie fani driftu. Powstał już facebookowy profil Ochrońmy wspólnie Zieloną Ligotę. Powstała również internetowa petycja. Jak pisze jej autorka, ta inwestycja całkowicie zmieni Ligotę. „Dla dzielnicy oznacza to ogromne problemy komunikacyjne, ale nie tylko. Okolice powstania osiedla to obecnie tereny położone blisko lasu, dla mieszkańców rejon wypoczynku, spacerów po lesie, wycieczek rowerowych. Ulica Śląska jest obecnie ulicą docierającą do lasu. W pobliżu znajduje się Park Zadole z otwartą niedawno tężnią. Budowa osiedla zasadniczo zmieni charakter tej części dzielnicy.” – czytamy w petycji (jej pełna treść jest dostępna TUTAJ).

PRZECZYTAJ TEŻ: Murapol planuje budowę osiedla na dzikim torze driftowym w Ligocie

Dzisiaj sprawę skomentował Marcin Krupa. Jak mówi prezydent Katowic, teren planowanej inwestycji ma złą sławę, bo odbywają się tam  nielegalne zawodów w driftingu, które przeszkadzają mieszkańcom. Przeznaczenie działki w Ligocie jest znane już od 2011 roku, kiedy radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. – To są tematy, które już dawno zostały przesądzone, co do tego miejsca i tutaj nie ma sensu w ogóle dyskutować – uważa Krupa. Zapytany o ewentualne możliwości zablokowania planów Murapolu odpowiada: – Jeżeli chcielibyśmy dzisiaj w jakikolwiek sposób zabraniać realizacji inwestycji, to musimy mieć świadomość tego, że będzie to się wiązało z olbrzymim odszkodowaniem. A tego chcielibyśmy uniknąć, bo pieniądze są w mieście potrzebne.

Jednym z argumentów przeciwników inwestycji jest paraliż komunikacyjny, jaki wywoła realizacja tak dużej inwestycji. Prezydent odpowiada, że ta kwestia jest również jedną z jego obietnic wyborczych. Umowa z mieszkańcami, zaprezentowana podczas kampanii wyborczej w zeszłym roku, obejmuje tzw. zachodnią obwodnicę Katowic. To planowane połączenie ul. Bocheńskiego z ul. Kościuszki. – To ma być normalny zlepek ulic, który dzisiaj posiadamy z przejazdem kolejowym w poziomie zerowym, czyli z rogatkami, umożliwiającymi lepsze skomunikowanie południa z północą naszego miasta czy autostradą A4 – mówi Krupa.

Teren o powierzchni 6,8 ha Murapol zamierza kupić za około 34 mln zł netto. Jednak transakcję uzależnia od tego, czy dotychczasowy właściciel uzyska prawomocne pozwolenie na budowę zaplanowanego osiedla. Na razie deweloper podpisał z nim umowę przedwstępną, a do zakupu miałoby dojść najpóźniej 30 listopada 2020 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Jacek 11 maja, 2019 at 8:21 am - Reply

  Pozwolenia na budowę póki co nie ma więc jakie odszkodowania? Bzdura i mydlenie oczu. Ostatnio p. Krupa stwierdził że problemu z korkami w ligocie nie będzie rozwiązywać i drogi nie będzie budował bo przecież mamy centrum przesiadkowe gdzie jest 103 miejsce parkingowe i mamy z niego korzystać.

 2. Malina 10 maja, 2019 at 10:53 pm - Reply

  Osiedle na przeciw dawnego kina Bajka w Ligocie do dziś nie jest do końca zasiedlone. Powstaną kolejne pustostany, albo mieszkania pod wynajem. To nie jest żaden rozwój. Katowice sie kurczą ludzie stąd uciekają a przy takiej polityce zabudowywania wszystkiego ludzie wyniosą sie jeszcze szybciej.

  • Teresa 11 maja, 2019 at 8:28 am Reply

   Zgadzam sie z Pania jest bardzo dużo pustostanów i naprawdę nie trzeba budować kolejnych betonów

  • Michał 11 maja, 2019 at 8:26 am Reply

   Popieram, zgadzam się w całości z komentarzem.
   Inwestycje, które nie scalaja społeczeństwa Katowic.
   Budynki dla nie wiadomo kogo, pod wynajem, bez stałego meldunki.
   Stałych, urodzonych w Katowicach mieszkańców ubywa.

 3. Krzysztof 10 maja, 2019 at 4:55 pm - Reply

  Nie rozumiem dlaczego ludziom przeszkadza to że Katowice się rozwijają. Rozumiem że niektóre działki są kontrowersyjne bo ludzie się do pewnych miejsc już przyzwyczaili ale wszystko zawsze można przeorganizować. Po to mamy plany miejscowe. Spójrzcie sobie na Bytom, gdzie tych inwestorów jest dużo mniej. Gdzie nie spojrzeć to widać jak miasto się sypie

 4. Z Ligoty 10 maja, 2019 at 4:51 pm - Reply

  Brawo dla Prezydenta. Raz słyszę urzędnika, który „ma jaja” i jasno, bez owijania stawia sprawę. Dość tych wiecznie protestujących przeciwko wszystkiemu. Banda Kononowiczów. W żadnym tekście nie przeczytałem natomiast kto jest obecnie właścicielem tego terenu.

  • Tak - dla zielonych Katowic 10 maja, 2019 at 11:21 pm Reply

   Nie ma jaj, tylko broni własnego interesu.

  • Grzegorz Żądło 10 maja, 2019 at 5:20 pm Reply

   Właścicielem terenu jest osoba prywatna. W związku z tym, że właściciel sam nie ujawnia się w „życiu publicznym”, nie czujemy się upoważnieni do podawania jego nazwiska.

 5. Sebastian 10 maja, 2019 at 4:20 pm - Reply

  „To są tematy, które już dawno zostały przesądzone, co do tego miejsca i tutaj nie ma sensu w ogóle dyskutować” – czyli ktoś, kiedyś podjął złą decyzję – ale co się dziwić skoro Katowicami rządzą Developerzy i dla nich ta decyzja jest korzystna.

  „Jeżeli chcielibyśmy dzisiaj w jakikolwiek sposób zabraniać realizacji inwestycji, to musimy mieć świadomość tego, że będzie to się wiązało z olbrzymim odszkodowaniem. A tego chcielibyśmy uniknąć, bo pieniądze są w mieście potrzebne.”
  – wystarczy przelać na GKS kilka milionów mniej!

  • Michał 11 maja, 2019 at 9:03 am Reply

   Sportowo od przedwojny, od pokoleń w Śląskich Katowicach. Spytaj dziadka.

 6. Stefan 10 maja, 2019 at 2:23 pm - Reply

  Czyli standard, kolejny deweloper lub galeria. Ludziom dać P&R i wszystkie problemy rozwiązane

Dodaj komentarz

*
*