Reklama

Mandaty za niewłaściwe korzystanie z hulajnogi. Strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia

Redakcja
Straż miejska od dzisiaj może karać użytkowników hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego, tzw. UTO. Mandaty w wysokości nawet 350 zł przewiduje nowelizacja, która weszła dzisiaj w życie.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg i innych pojazdów elektrycznych weszły w życie w maju. Te, które wchodzą w życie dzisiaj są ich konsekwencją. Strażnicy miejscy otrzymali uprawnienia pozwalające na karanie za niewłaściwe użytkowanie pojazdów tego typu.

Ustawa z 30 marca br. przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł. Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku będzie oznaczało mandat 100 zł. Za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu przewidziano karę w wysokości 350 zł.
W nowelizacji wskazano ponadto wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego (za usuniecie – 123 zł.; za każdą dobę przechowywania-23 zł.). Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

Strażnicy miejscy mogą też nałożyć mandat karny osobie, która łamie przepisy prawa o ruchu drogowym lub powiązane z nim.

Poniżej przypominamy zasady dotyczące korzystania z UTO, czyli urządzeń transportu osobistego:

Korzystać z hulajnogi elektrycznej może osoba w wieku od 10 do 18 lat, posiadająca kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T). Pełnoletnie osoby mogą jeździć hulajnogą elektryczną bez uprawnień. W przypadku dzieci poniżej 10. roku życia zakazane jest poruszanie się po drodze, a na obszarze strefy zamieszkania jest dozwolone wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Drogą, po której w pierwszej kolejności mają poruszać się osoby na hulajnodze, jest droga rowerowa i pas ruchu dla rowerów. Dopiero gdy ich nie ma, to na hulajnodze można jeździć po chodniku i jezdni. Są jasno określone warunki, które muszą być spełnione, aby poruszać się tego typu pojazdem w tych miejscach.
Hulajnogą na jezdnię można wjechać, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa rowerowego.
Hulajnogą po chodniku można jeździć tylko wtedy, gdy ruch pojazdów odbywa się na jezdni z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz gdy brakuje infrastruktury dla rowerzystów.
Jest też limit prędkości do 20 km/h, ale na chodniku musi być ona zbliżona do tej, z jaką poruszają się piesi. Poza tym użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu. Kategorycznie zakazano też niektórych zachowań, wśród nich m.in.: kierowania po spożyciu alkoholu, ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby (a także zwierzęcia lub ładunku), jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, chwytania się innych pojazdów.

Są też określone zasady dotyczące parkowania hulajnóg. Zgodnie z nimi, hulajnogę można pozostawić na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli takiego miejsca nie ma, to postój jest dozwolony jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Warunkiem jest też to, że w danym miejscu nie ma zakazu postoju lub zatrzymywania się. Użytkownik, pozostawiając swój pojazd na chodniku, ma także obowiązek zachowania co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych.


Tagi:

Komentarze

 1. omg 30 sierpnia, 2021 at 5:43 pm - Reply

  Czyli taniej jest wjechać na trawnik 2 tonowym SUVem, niż źle ustawić hulajnogę na chodniku.

  • ten sam Mirek 1 września, 2021 at 12:47 pm Reply

   Wspaniały komentarz!
   Podobno nie ma wystarczającej liczby ludzi by wlepiać mandaty za złe zaparkowanie samochodu.

 2. adalbert 30 sierpnia, 2021 at 4:20 pm - Reply

  Nareszcie. Należy karać i nic się nie przejmować. Porządek musi być i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

*
*