Reklama

Lotnisko w Pyrzowicach uruchomiło swoje taksówki. Ceny wyższe niż u konkurencji

Grzegorz Żądło
GTL-SERVICE, czyli spółka córka zarządcy lotniska w Pyrzowicach, uruchomiło przewozy taksówkowe. W oficjalnym komunikacie GTL chwali się, że dzięki temu usługi świadczone dla pasażerów będą bardziej kompleksowe. Ceny nowego przewoźnika nie są jednak konkurencyjne w porównaniu z największymi katowickimi korporacjami.

Oficjalny przewoźnik pyrzowickiego lotniska nazywa się Katowice Airport Taxi. Jak informuje GTL, kierowca lotniskowej taksówki może odebrać pasażera z domu, pomóc w zniesieniu bagażu do taksówki i odprowadzić pasażera do stanowiska check-in. Może również odebrać podróżującego z hali przylotów, czekając na niego z tabliczką imienną.

Zależy nam, aby podróżujący nie musieli martwić się dojazdem, znalezieniem parkingu, miejsca postojowego i dotarciem do odprawy bagażowej. Chcemy do maksimum ułatwić im podróż i ograniczyć do minimum stres z nią związany – mówi Andrzej Olko, prezes Zarządu GTL-SERVICE sp. z o.o.

To jednak kosztuje. Zgodnie z oficjalnym cennikiem, opłata początkowa wynosi 6 zł. To tyle samo ile trzeba zapłacić w większości korporacji. Z kolei cena za kilometr w podstawowej taryfie (godz. 6-22 od poniedziałku do soboty) to 3,6 zł/km. To zdecydowanie więcej niż u konkurencji. Przykładowo, Echo Taxi oferuje 2 zł/km w I taryfie (6-22, pon-sob. na terenie Katowic), Lider Taxi 1,68/km, Taxi Rondo Katowice 2,24 zł.km (opłata początkowa 6,40 zł), a City Taxi 2,5 zł/km (opłata początkowa 7 zł).

Wszystkie korporacje oferują stałą cenę za przejazd z centrum Katowic na lotnisko w Pyrzowicach czy Balicach (Kraków). I to właśnie te stawki najłatwiej porównać.

Przejazd Katowice Airport Taxi z dworca PKP w Katowicach na lotnisko w Pyrzowicach kosztuje 140 zł. W tej cenie zawarta jest opłata w wysokości 5 zł za wjazd na teren lotniska.

Jeśli ktoś zostanie zabrany spoza centrum Katowic (np. z Podlesia, Kostuchny czy Murcek), wówczas do 140 zł trzeba doliczyć koszt dodatkowych kilometrów (3,6 zł x liczba kilometrów).

Jak to wygląda u innych przewoźników?

– Lider Taxi – od 75 zł

– Echo Taxi – 90 zł (+5 zł za wjazd na lotnisko), z Podlesia, Zarzecza, Kostuchny, Panewnik – 110 zł (+5 zł opłaty lotniskowej)

– Rondo Taxi Katowice – 99 zł (+5 zł opłata lotniskowa), dzielnice: Murcki, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze i Stare Panewniki dopłata 20zł

– City Taxi – 125 zł (cena uwzględnia opłatę za wjazd na lotnisko oraz 30 minut oczekiwania na klienta).

Jeszcze większe dysproporcje występują w  przypadku transferu z Katowic do Kraków Airport. 

– Katowice Airport Taxi – 380 zł (cena zawiera opłaty drogowe i lotniskowe)

–  Echo Taxi – 190 zł (+ 20 zł za przejazd płatnym odcinkiem autostrady w jedną stronę, wjazd i postój do 10 minut na terenie lotniska w Krakowie-Balicach jest bezpłatny)

– Lider Taxi – od 170 zł (+ opłaty autostradowe, 20 zł dopłaty za oczekiwanie w terminalu przylotów z kartką „name plate”)

– Rondo Taxi Katowice – 190 zł (+ opłata autostradowa)

– City Taxi – 240 zł (cena uwzględnia opłatę za przejazd autostradą, wjazd na lotnisko oraz 30 minut oczekiwania na klienta).

Jak informuje w komunikacie GTL, „Katowice Airport Taxi cechuje przejrzysty cennik, brak ukrytych kosztów oraz brak opłaty powrotnej, przez którą cena za przejazdy poza granicami administracyjnymi miasta jest zwykle podwójna.”  Tyle że np. koszt przejazdu z Katowic na lotnisko w Krakowie ewidentnie zawiera opłatę powrotną, bo inaczej nie da się wytłumaczyć tak wysokiej ceny.

Wśród dodatkowych usług, Katowice Airport Taxi oferuje pomoc kierowcy z zniesieniu bagażu do samochodu i odprowadzenie do stanowiska odprawy (10 zł) oraz oczekiwanie kierowcy z imienną tabliczką w terminalu przylotowym (10 zł).


Tagi:

Komentarze

  1. ANTOŚ 9 marca, 2021 at 7:25 pm - Reply

    Widać że BETONY dalej zarządzają Airport Taxi. Lepiej chyba robić 40 kursów po 100 zł niż 5 po 140zl. Rozumiem że koledzy z Airport maja wyższe potrzeby i droższe auta… ale jako taksiarz wolę mieć 350zl i 200km niż 140zl i 40km. Póki betonowe taksówki nie wymra to, patologia taskowkowa z aitport taxi bedzie sie rownala z patologia z ubera i bolta

  2. Piotr 9 marca, 2021 at 1:59 pm - Reply

    Czy to prawda, że pomimo tak kosztownej rozbudowy, na lotnisku w Pyrzowicach nadal nie będzie rękawów ??
    Rękawy mają: Kraków, Gdańsk, Wrocław a nawet lotniska a Afryce !!
    Dlaczego zarząd lotniska uznaje że nam są zbyteczne ??

Dodaj komentarz

*
*