Reklama

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza czeka najazd absolwentów. Szkoła świętuje 150 lat istnienia

III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach świętuje 150-lecie istnienia. Z tej okazji, 25 czerwca odbędą się rocznicowe uroczystości. Przyjadą na nie m.in. absolwenci i nauczyciele związani w przeszłości z tą najdłużej działającą w Katowicach szkołą. Impreza pierwotnie miała się odbyć w październiku 2021 r. (szkoła powstała bowiem w 1871 r.), ale, jak wiele podobnych wydarzeń, musiała zostać przełożona z powodu pandemicznych obostrzeń.

Obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 od nabożeństwa ekumenicznego w szkolnej auli. Następnie część oficjalna przeniesie się do Sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Absolwenci będą mieli możliwość spotkania się z przyjaciółmi ze szkolnych ław i byłymi wychowawcami w bardziej nieformalnych i luźnych warunkach, przy okazji obiadu i pikniku na patio szkoły przy ul. Mickiewicza 11. Ta część potrwa najdłużej i zakończy się już po zachodzie słońca. Szkoła wciąż czeka na zapisy. Warunkiem uczestnictwa jest wpłacenie minimum 150 złotych, które zasilą budżet imprezy.

Spodziewanych jest około 100 gości z całej Polski oraz z zagranicy, choć lista cały czas jest otwarta i zapewne się wydłuży. Jak powiedziała nam Katarzyna Noworzyń, dyrektorka III LO, wśród zaproszonych gości znajdują się także znani absolwenci, którzy mają być jedną z „niespodzianek”, jakie czekają na gości obchodów. Scenariusz części oficjalnej trzymany jest na razie w tajemnicy, ale atrakcji ma nie zabraknąć.

Szkoła, którą oficjalnie otwarto 9 października 1871 r., jest starsza niż jej obecna siedziba, której budowę ukończono w 1900 r. Wcześniej placówka często zmieniała adres i mieściła się przy ul. Młyńskiej, ul. 3 Maja i ul. Słowackiego. Do 1955 roku uczyła jedynie chłopców. Adam Mickiewicz został jej patronem w 1959 r., po odłączeniu szkoły podstawowej. Do najbardziej znanych absolwentów „Mickiewicza” należą m.in. Herbert Bednorz, Henryk Bista, Tadeusz Sławek czy Artur Hajzer.  III LO jest najdłużej działającą katowicką szkołą.

Piotr Paliga


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*