Reklama

Kwarantanna będzie krótsza z powodu ewolucji wirusa

Łukasz Kądziołka
Zmiany w zasadach kwarantanny w Polsce. Czas obowiązywania zostanie skrócony z 10 do 7 dni. Powodem tej decyzji jest ewolucja wirusa.

Dzisiaj opublikowane zostanie rozporządzenie w sprawie skrócenia czasu kwarantanny w Polsce. To zmiany zapowiedziane kilka dni temu przez ministerstwo zdrowia. Jak wyjaśnia rzecznik resortu, powodem takich zmian jest ewolucja wirusa, który w dwóch wiodących wariantach – Delta i Omikron – szybciej zdradza objawy niż było to przy poprzednich mutacjach.

Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące skrócenia czasu kwarantanny z 10 do 7 dni. Jednak nowe zasady będą stosowane w przypadku osób kierowanych na nią już od poniedziałku, 24 stycznia. Samo rozporządzenie ma wejść w życie jutro. Taki czas kwarantanny stosują też inne państwa m.in. Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia.

Przypomnijmy, że kwarantanną obejmowane są osoby, które przekraczają granicę Polski, miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną), zostały skierowane na test w kierunku Covid-19. Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (która ma pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Są jednak wyjątki. Obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się m.in. w przypadku osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*