Reklama

Kto zarobi na Katowickim Pakiecie Przedsiębiorcy? Odpowiada Regionalna Izba Gospodarcza

Tomasz Zjawiony i Marcin Krupa.

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic zaprezentował w poniedziałek pakiet działań, które mają lokalnym przedsiębiorcom pomóc przetrwać czas epidemii i kryzys, który niechybnie po niej nastąpi. Wpisuje się on w oczekiwania firm, a miejscami idzie nawet „szerzej’. Wątpliwości może jednak budzić postawa Regionalnej Izby Gospodarczej, która przygotowała propozycję doradztwa dla firm, za którą urząd ma zapłacić 120 000 zł. RIG przekonuje, że sama nic na tym nie zarobi, a pieniądze trafią do kancelarii prawniczych, firm reklamowych czy firm HR związanych z izbą.

O szczegółowych rozwiązaniach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy pisaliśmy TUTAJ. W skrócie, to przede wszystkim zwolnienia z czynszów dla przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach komunalnych albo dzierżawiących od miasta teren, zwolnienie z podatku od nieruchomości czy obniżenie o połowę opłaty śmieciowej.

W pakiecie, jako IV filar, znalazły się działania, które ma przeprowadzić Regionalna Izba Gospodarcza. Jej prezes, podobnie jak prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości, szefowie klubów radnych i przewodniczący rady  miasta oraz prezydent i dwóch wiceprezydentów tworzyli zespół ds. przygotowania pakietu.

RIG zaproponowała utworzenie Punktu Doradztwa Kryzysowego, pomoc doradczą w zakresie prawa, finansów, HR i psychologiczną, 150 pakietów kryzysowych dla firm (doradztwo). Za swoje usługi RIG ma dostać od miasta 120 000 zł.

Wszyscy nasi rozmówcy, którzy brali udział w pracach nad przygotowaniem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy, mówią jedno: Też nas to dziwi.

Rozmówca nr 1: RIG właściwie niczego innego nie zaproponowała.

Rozmówca nr 2: RIG jest profesjonalną organizacją i ma specjalistów, ale kwota, która wchodzi w grę jest duża.

Rozmówca nr 3: RIG mogłaby zaproponować swoje świadczenia jako wkład w pomoc przedsiębiorcom. Może nie całkowicie bezpłatnie, ale za jakąś symboliczną kwotę. Skoro niektóre kancelarie prawne proponują teraz swoje usługi przedsiębiorcom za darmo, to tym bardziej organizacja branżowa, jaką jest RIG, mogłaby coś podobnego zaproponować.

Tomasz Zjawiony, prezes RIG w Katowicach przekonuje, sama RIG nic na pomocy firmom nie zarobi. Prosi jednak o szczegółowe pytania na maila. Odpowiada na nie Katarzyna Borowiecka, rzecznik prasowy RIG w Katowicach. –Przeznaczone środki mają zapewnić przedsiębiorcom możliwość uzyskania bezpłatnych dla nich porad świadczonych przez zewnętrznych ekspertów: kancelarie prawne, biura podatkowo-księgowe, firmy HR, agencje reklamowe oraz instytucje udzielające finansowania zewnętrznego – zrzeszone w RIG Katowice – informuje rzecznik RIG. – Rozwiązanie w sposób możliwie kompletny prowadzi przedsiębiorców przez procedury związane z prowadzeniem działalności w warunkach kryzysu. Eksperci (prawnicy, księgowi, finansiści) indywidualnie z konkretnym przedsiębiorcom analizują zawarte przez niego umowy (najmu, kredytu, umowy z pracownikami, partnerami i innymi instytucjami) wybierając rozwiązania optymalizujące koszty, a za razem pozwalające utrzymać miejsca pracy i prowadzoną działalność. Działania ekspertów nie będą polegały tylko na podpowiedzi, gdzie i jaki wzór wniosku złożyć, ale na głębokim wejściu ekspertów w funkcjonowanie spółki w celu jej restrukturyzacji (pisownia oryginalna – przyp red.).

Czy RIG, jak organizacja branżowa, nie mogła zaproponować swojej pomocy za znacznie mniejsze pieniądze?

Trudno ratować jedną firmę kosztem drugiej, która boryka się również ze swoimi problemami. Stworzyliśmy realne wsparcie najlepiej i najtaniej na rynku, by pomagać firmom, aby przetrwały – odpowiada Karolina Borowiecka.

Rzecznik dodaje, że RIG w zespole do spraw przygotowania pakietu pełniła rolę lidera gospodarczego, proponując różne rozwiązania, m.in. dotyczące zwolnienia z czynszu lokali użytkowych, a nie jego przesunięcia w czasie. – Stwierdzenie, iż RIG dał tylko tą jedną formę wsparcia jest niezgodne z prawdą i krzywdzące – nasza propozycja jest konkretnym działaniem, które uruchomiliśmy, a pozostałe sugestie RIG w większości, zostały zawarte w pakiecie jako całości.

Jak usłyszeliśmy w urzędzie miasta, rzeczywisty wkład RIG w pomoc przedsiębiorcom będzie dokładnie weryfikowany i rozliczany.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*