Reklama

KTBS zbuduje osiedle w Giszowcu. Zostaną w nim zastosowane różne proekologiczne rozwiązania

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma już pozwolenie na budowę osiedla przy ul. Kosmicznej. Miejska spółka ogłosiła też przetarg na wybór wykonawcy. Osiedle ma się wyróżniać zastosowaniem wielu proekologicznych rozwiązań.

Przy ul. Kosmicznej powstanie 7 budynków. 4 z nich będą mieć 3 kondygnacje, a 3 będą czterokondygnacyjne. Podziemne garaże będą częściowo wystawać poza obrys zespołu budynków. Łącznie na jedno mieszkanie przypadnie 1,5 miejsca postojowego. Na parterze jednego z bloków przewidziano lokal handlowy. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne, rowerownie i wózkownie.

Łącznie zaprojektowano 111 lokali mieszkalnych o powierzchni od 34,44 m2 do 107,81 m2. Osiedle zajmie powierzchnię 1,6555 ha.

W założeniu ma to być bardzo proekologiczne miejsce, z rozwiązaniami, których na taką skalę jeszcze nikt w Katowicach nie stosował. Unikalnym rozwiązaniem będą zastosowane ekologiczne źródła energii cieplnej, w tym OZE – zespoły sond głębinowych, czerpiących energię cieplną z zasobów geotermalnych, zasilające instalacje centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe), ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji mechanicznej. Dodatkowym źródłem ciepła będą powietrzne pompy ciepła. Dodatkowo mają zostać zastosowane takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, zewnętrzne stacje ładowania samochodów elektrycznych i umożliwienie montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych. W budynkach zastosowana zostanie rekuperacja – podgrzewanie wstępne powietrza świeżego i efektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego.

W południowej części działki zaplanowane zostały ogrody deszczowe, których zadaniem będzie retencjonowanie wody opadowej oraz zbiornik retencyjny, z którego woda może zostać wykorzystana do podlewania terenów zielonych. Będzie też niewielki staw, a także zielone dachy nad garażami i ogródki przydomowe dla mieszkań parterowych.

Został już ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy osiedla, a podpisanie umowy ma nastąpić w październiku. Wtedy też rozpocznie się budowa, która ma potrwać do grudnia 2024 roku.

Szacowany koszt inwestycji to 68 231 200,00 zł. KTBS dostało już bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Dopłat w wysokości na 21 531 536,15 zł.  Z własnego budżetu miejska spółka ma przeznaczyć 3 398 755,85 zł, a z kredytu chce pozyskać 23 858 113,00 zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa ma pochodzić 6 428 000,00 zł. Z kolei przyszli lokatorzy wpłacą w partycypacji 9 714 795,00 zł (1500/m2).

Mieszkań przy ul. Kosmicznej nie będzie można kupić, a jedynie wynająć.

Młode projektantki z Katowic wygrały konkurs na koncepcję ekologicznego osiedla, które KTBS chce zbudować w Giszowcu

Autorkami projektu osiedla są katowiczanki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, które tworzą pracownię  k3xmore.


Tagi:

Komentarze

  1. Maryjolka 25 maja, 2023 at 9:33 am - Reply

    za komuny też partycypacja mieszkańca była symboliczną a prezes i działacz partii właściwej byli miejscowymi bóstwami… no i te budynki wyglądają jak jakieś ruskie osiedle z krańców Syberii, więc brawa dla naszych władców za przywiązanie do tradycji i nawiązywanie do wspaniałych czasów

  2. Jan 25 maja, 2023 at 9:10 am - Reply

    Bardzo ładny projekt, przy okazji niezwykle drogi w wyokonaniu. Prywatny deweloper nie byłby w stanie na nim zarobić w takiej lokalizacji, także fajnie, że samorząd to zrobi. Fajnie, o ile całość z czynszami wyjdzie chociaż na zero i nie będziemy się do tego dokładać z podatków.

Dodaj komentarz

*
*