Reklama

Koszt budowy stadionu miejskiego jest coraz wyższy. Prezydent Katowic domaga się pieniędzy od rządu

Grzegorz Żądło
Mimo że miejski stadion przy ul. Upadowej budowany jest dopiero od kilkunastu miesięcy, jego koszt wzrósł już o około 25%. A to nie koniec. Prezydent Marcin Krupa apeluje do rządu o dofinansowanie inwestycji, powołując się na ostatnie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który zadeklarował rządowe wsparcie do budowy obiektów w Chorzowie i Częstochowie.

Przed powstającym w Katowicach stadionem miejskim wspólną konferencję zorganizowali dzisiaj prezydenci Katowic, Sosnowca i Opola. We wszystkich tych miastach trwa budowa obiektów sportowych i wszystkie chciałyby dostać na ten cel rządowe dofinansowanie.

Z bardzo dużym entuzjazmem przyjęliśmy informację, że pan premier wpisuje się w chęć pomocy przy realizacji tego typu obiektów. Jest specjalny program przygotowany również pod to. Wiemy że to dofinasowanie trafi do Ruchu Chorzów, trafi też do Rakowa Częstochowa. Bardzo się z tego cieszymy i popieramy tego typu działania, ale chcielibyśmy wskazać, że dla nas bardzo istotne jest, żeby równo i sprawiedliwie traktować wszystkie samorządy i też bardzo liczymy, że nasze inwestycje uzyskają dofinansowanie, bo to jest niemały wydatek z naszych miejskich budżetów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rzeczywiście, koszt budowy miejskiego stadionu w Katowicach cały czas rośnie. Przypomnijmy, pierwotna umowa z NDI z Sopotu opiewała na 205.292.538,54 zł brutto. Wiadomo było, że utrzymanie tej kwoty jest nierealne. Jeszcze nigdy NDI, która realizowała w Katowicach m.in. przebudowę węzła w Giszowcu, dwa baseny czy przebudowę centrum miasta, nie zmieściła się w kwocie zbliżonej do tej, którą zaproponowała w przetargu. Ze stadionem jest podobnie.

Cena nieco ponad 205 mln zł już urosła o 51 703 408,4 zł do około 257 mln zł. Na tym się nie skończy. Z wykonawcą zostały już podpisane cztery aneksy do umowy. – Pierwsze dwa dotyczyły m.in. wprowadzenia zapisu porządkującego rozwiązywanie sporów pomiędzy stronami, a także wykonania prac dodatkowych – tymczasowej drogi oraz prac rozbiórkowych i porządkowych na terenach przy ogródkach działkowych. Trzeci aneks to aneks ugodowy, dotyczący m.in. zgłoszonych przez wykonawcę roszczeń o zwrot kosztów w związku z takimi działaniami jak: roboty obejmujące uzdatnianie gruntu wraz z usunięciem skutków eksploatacji górniczej oraz wzmocnienie podłoża i posadowienie obiektu hali i stadionu miejskiego. Ostatni aneks został podpisany w związku z koniecznością wykonania robót dodatkowych, polegających na wywozie i utylizacji zalegających odpadów, których wytwórcą nie jest wykonawca, a które zostały znalezione na terenie budowy podczas prowadzonych robót ziemnych – wylicza Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Prezydent Katowic liczy na 50% rządowego dofinansowania do kosztów budowy stadionu. Jeśli pozytywnej odpowiedzi premiera nie będzie, wówczas budowa zostanie w dużej części sfinansowana z emisji obligacji, które mieszkańcy Katowic będą spłacać przez około 15 lat.

Mamy spięte finansowanie, bo inaczej nie moglibyśmy podpisać umowy z wykonawcą. Musieliśmy pokazać w budżecie spięcie tej inwestycji. Wtedy jeszcze nie było mowy o możliwości rządowego dofinasowania na takim poziomie. Dzisiaj o tym jasno i wyraźnie jest mowa. My też chcemy się w tym portfelu znaleźć – mówi Marcin Krupa.

Katowice zadłużą się na budowę stadionu. Wyemitują obligacje

W ramach pierwszego etapu budowy kompleksu sportowego przy ul. Upadowej ma powstać stadion o długości 214,4, szerokości 177,2 i wysokości 17,08 m. Będzie miał trzy kondygnacje i 14 896 miejsc siedzących. Łączna powierzchnia zabudowy hali sportowej i stadionu wyniesie 38.058,80 m kw.

Dwa boiska treningowe będą ogrodzone i znajdą się w północno-wschodnim narożu działki. Stanie przy nich budynek z m.in. pokojem trenerów.

Stan zaawansowania prac wynosi obecnie 43% i jak deklarują Katowickie Inwestycje, wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

Metropolia dołoży się do budowy stadionu w Katowicach

Przypomnijmy, Katowice poprosiły niedawno Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię o dofinansowanie budowy stadionu miejskiego. Na ten cel z budżetu GZM trafiło do miasta 23 673 058 zł.


Tagi:

Komentarze

 1. […] […]

 2. Martyna 17 maja, 2023 at 10:46 am - Reply

  Nie potrzebujemy w Katowicach kolejnych stadionów, to inwestycje chybione. Mamy Stadion Śląski, który nie wykorzystuje potencjału (mld utopione), większość roku stoi pusty.
  Potrzebujemy:
  1. parkingów
  2. Komunikacji, w której latem działa klimatyzacja.Autobusów na dalekich trasach K-ce-Tarn. Góry, K-ce-Gliwice czy inne w odstępie 10 min, na długich składach (a nie, że studenci, ludzie jadący do/z pracy czują się jak śledzie w puszce).
  3. Nie zgadzamy się na betonozę: chcemy zielonego rynku, zielonych deptaków (ten przy starym dworcu-patelnia), mini parków jak na zachodzie Europy, zielonych przystanków
  4. Termomodernizacji bloków,
  5. Oświetlonych ścieżek
  6. Dobrze wyposażonych szkół, przedszkoli (wyremontowanych, czystych) z pełną infrastrukturą sportową. Tam rośnie i rozwija się przyszłość. Niektóre szkoły mają podwórka z minionej epoki.
  7. Chcemy tanich wejść do placówek kultury i sportu na terenie Katowic

  • Rafal 17 maja, 2023 at 1:59 pm Reply

   Pełna zgoda. Ten stadion jest niepotrzebny. Strata pieniędzy

   • Jerzy 17 maja, 2023 at 8:32 pm Reply

    Tragedia że, to budują!

  • Mark 17 maja, 2023 at 11:01 am Reply

   Brawo Martyna! Zgadzam się z Tobą w 100%.
   Dodam tylko, że pieniądze utopione w Stadion Śląski czy ten budowany to dopiero początek, przecież późniejsze utrzymanie kosztuje również kupę forsy. I dlatego niektóre stadiony po mistrzostwach zostają rozebrane, zmniejszone itd.

 3. Adam 17 maja, 2023 at 9:53 am - Reply

  W Chorzowie za chwilę zrobią ten sam błąd, stadion za miliony dla kiboli a dla normalnych ludzi droższe bilety na basen

 4. mieszkaniec 17 maja, 2023 at 9:33 am - Reply

  Od początku budowa tego stadionu była bez sensu. Inwestycja żeby przypodobać się garstce kibiców. A skoro wykonawcą jest NDI to było oczywiste, że koszty wzrosną – za każdy razem tak jest. Najlepszym przykładem jest ile razy podnosili koszty przebudowy węzła na Giszowcu. Wybory się zbliżają i najwyższy czas pożegnać Krupę.

 5. Folwark zwierzęcy. 17 maja, 2023 at 7:40 am - Reply

  TERAZ WYCIĄGĄ ŁAPSKA DO RZĄDU JAK IDĄ WYBORY??
  ZACZOŁEŚ SAM TO SKOŃCZ SAM BĄDŻ MĘŻSZCZYZNĄ A NIE JA TEN JEGO Gekaes wyciągasz rynce i żebrzesz.

 6. StoneCold 17 maja, 2023 at 4:44 am - Reply

  Dobrze że się wyprowadziłem do miasta ościennego, woda tańsza, czynsze niższe, za śmieci mniej, bardziej zielono. Mniejsza betonoza. Ten stadion jest potrzebny jak rybie ręcznik. Dla 2 tyś kibiców wywalić 500mln bo tyle to wyjdzie

 7. Tomasz 16 maja, 2023 at 11:46 pm - Reply

  a na ch..j nam kolejny stadion??

 8. Franek 16 maja, 2023 at 8:36 pm - Reply

  A co tak naprawde robią w tych projektach Katowickie Inwestycje???ta sztuczna firma powstała po to tylko żeby wyciągać kasę i zaciemniać przepływy pieniędzy z miasta,naszych pieniedzy wszystkich podatników miasta katowice.No jeszcze oczywiściepo to aby stworzyć świetnie płatne etaty prezesów dla kolesi .A ludzie w miescie płacą płacą i płaca Taki kraj takie miasto

  • Katowiczanin 16 maja, 2023 at 9:12 pm Reply

   A gdzież tam – w UM są sami kryształowi ludzie, którzy są godni zaufania, szanują publiczne pieniądze i dbają o mieszkańców, a nie o developerów. To miasto marzeń!

 9. zorientowany 16 maja, 2023 at 8:00 pm - Reply

  trudno zeby koszty nie roslo skoro wszystko drozeje katowice powinny otrzymywac kase bezposrednio z uni bez posrednictwa warszawy ,zas pieniadze z podatkow powinny zostawac na slasku …..

  • zorientowałemsie 17 maja, 2023 at 8:45 am Reply

   Ta. A unia dostaje kasę prosto z nieba, która spada sama.

 10. Katowiczanin 16 maja, 2023 at 6:09 pm - Reply

  Proszę nie nalatywać na UM i Pana Prezydenta Krupę. Tam na pewno nikt nie bierze łapówek! Co Wam się nie podoba w szastaniu pieniędzmi mieszkańców?
  Z jakiej racji ośmielacie się krytykować władze Katowic? Przecież na pewno nie chodzi o łapówki, a bzdury o 10% od wartości zamówień publicznych, to po prostu bzdury. Projekty za publiczne pieniądze po prostu są drogie z natury rzeczy i tyle.
  Miłych wyborów samorządowych 🙂

  • Jak 17 maja, 2023 at 8:59 am Reply

   A po co kolejny stadion? Panie Krupa, przestań pan demolować i zalewać miasto betonem. Zrobił pan z mojego miasta prywatny folwark. Pozbywa się pan każdego skrawka zieleni żeby patodeweloperka mogła się panoszyć. Kto w dzisiejszych czasach wywala tyle kasy na stadion??!

   • Martyna 17 maja, 2023 at 10:35 am Reply

    Stadion Miejski I etap koszt. ok. 269 mln zł, natomiast na oświatę tzn. termomodernizacja budynku żłobków 1,50 mln zł, utworzenie drugiego oddziału żłobka 3,2 mln zł i przebudowa łącznika do żłobka 200 tys. zł.
    Niech podatnicy i wyborcy się obudzą. Z tego stadionu będzie korzystać 1%
    Za 269 mln zł to można by wyposażyć kilkadziesiąt szkół w Katowicach w sprzęt infomratyczyny, wyremontować placówki i je doposażyć.

 11. Dd 16 maja, 2023 at 3:52 pm - Reply

  odpady znalazły się na tym terenie?! to bardzo ciekawe, nikt nie pisał o tym. Teraz trzeba będzie za to zapłacić. Hokus pokus czary mary

  • Mieszkanka 17 maja, 2023 at 12:59 pm Reply

   Po co stadion w Katowicach i kto bedzie go utrzymywał? Czy naprawdę nie ma pilniejszych potrzeb? Dlaczego nikt nie pyta mieszkańców? Jest problem z parkingami, komunikacją, kolejni deweloperzy zabudowują ostatnie wolne przestrzenie w Katowicach. Oj, źle się ostatnio dzieje w naszych Katowicach.

   • Jerzy 17 maja, 2023 at 8:35 pm Reply

    Już odpowiadam: Podatnicy, my mieszkańcy.
    Utrzymanie takiego stadionu kosztuje rocznie minimalnie 10mln rocznie.

 12. mieszkaniec 16 maja, 2023 at 3:17 pm - Reply

  idzie bieda , kryzys sie rozkreca , a „betonowy Krupa ” szaleje , zaduza nas mieszkancow coraz bardziej ,

  • gościu 16 maja, 2023 at 5:18 pm Reply

   Gdzie ty masz biedę? Najniższe bezrobocie, fabryki nie potrafią znaleźć ludzi do pracy, PKB rośnie jak na drożdżach, a ty biedą straszysz. Posłuchaj Rafała Zaorskiego w internecie to cię wyprowadzi z błędu.

   • kukura 16 maja, 2023 at 8:06 pm Reply

    wolałbym zdartej płyty słuchać. nowi idole z youtube’a dla idiotów.

   • Sk 16 maja, 2023 at 8:03 pm Reply

    i bardzo dobrze jak Częstochowa i chorzow ma dostać kasę od morawieckiego to Katowice i inne miasta też powinny dostać kasę!!??

 13. Bartek 16 maja, 2023 at 2:32 pm - Reply

  to
  jest taka ordynarna niegospodarność, że się w głowie nie mieści. Inflacja szaleje, braki w ludziach, w materiałach, wszystkie koszty do góry. Mieszkańcy Katowic się martwią kosztami ogrzewania, można to zamortyzować ocieplaniem budynków ale… kupmy głosy kibiców Gieksy i wywalmy ponad 200 milionów. Za to na luzie 200 bloków wyremontujesz.

  • Martyna 17 maja, 2023 at 10:58 am Reply

   właśnie ja dostałam 1200 zł dopłaty kosztów c.o. walczę z UM, KZGM, ELSpyrą o docieplenie budynków.
   Piękna konferencja o Ubóstwie energetycznym i władze miasta, spółdzielnia mieszkaniowa Piast i inne zamiast pozyskać fundusze z WFOŚiGW, śr. unijnych i innych aby mieszkańcy Katowic mieli mniejsze koszty ogrzewania, był mniejszy efekt cieplarniany, a i miasto by wizualnie zyskało to stoją takie budynki odrapane, a ludziom zimno, rachunki wysokie. To my jesteśmy grupą wyborczą

 14. AA 16 maja, 2023 at 2:04 pm - Reply

  Buduj stadion na który Cię nie stać z pieniądze z emisji obligacji
  Rating miasta spada na łeb na szyję
  W budżecie zapisano deficyt na poziomie 100ml – jest maj a podobno już jest w rzeczywistości koło 300mln
  Podpisz umowę z NDI znaną z aneksowania i podrażania węzła na Giszowcu
  Zakładaj że kredyt/obligacje będziesz spłacał UWAGA z NADWYŻKI budżetowej (Pani Danuta L skarbnik)
  Teraz mów DEJ DEJ DEJ pieniążki rządzie:)
  Co może pójść nie tak?

  • kukura 16 maja, 2023 at 4:19 pm Reply

   mafia w rządzie sama te pieniążki rozdaje

Dodaj komentarz

*
*