Reklama

Korupcja w SRK. CBA zatrzymało osoby, które dawały łapówki w zamian za zlecenia

Łukasz Kądziołka
Katowiccy funkcjonariusze CBA zatrzymali osoby, które wręczały łapówki. Dawali je jako „wynagrodzenie” w zamian za udzielenie zleceń konkretnym firmom. To już kolejni zatrzymani w sprawie korupcji w SRK.

Trwa śledztwo dotyczące korupcji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. Jak podaje katowicka delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze zatrzymali kolejne osoby zamieszane w sprawę. Tym razem w ręce agentów CBA wpadło siedem osób powiązanych z firmami realizującymi w latach 2017- 2021 prace budowlane oraz rozbiórkowe na rzecz SRK S.A. Oddziału KWK Centrum. Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki posiadającym uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego. Przekazane pieniądze stanowiły „wynagrodzenie” w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych. Prokuratura zastosowała wobec każdego z podejrzanych poręczenia majątkowe i zakaz kontaktu z innymi podejrzewanymi.

Są to kolejne czynności przeprowadzone przez śledczych w tej sprawie dotyczącej przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników SRK, pełniących funkcje publiczne. Na początku grudnia 2021 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali inspektora nadzoru inwestorskiego. Mężczyznę ujęto bezpośrednio po przyjęciu łapówki w kwocie 30 tys. zł. Jeszcze w grudniu zatrzymano kolejną osobę do tej sprawy.

CBA przy współpracy ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej planuje kolejne czynności. Dlatego służby apelują do wszystkich osób, które mogą być zamieszane w korupcyjny proceder i które wręczyły korzyść majątkową, aby korzystały one z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej. Takie osoby powinny powiadomić służby i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*