Reklama

Konkurs z okazji święta tramwajarzy. Do wygrania przejażdżka historycznym wagonem

Łukasz Kądziołka
Święto tramwajarzy w tym roku nie będzie hucznie obchodzone. Jednak Tramwaje Śląskie nie rezygnują z jeden z atrakcji. Co roku pasażerowie mogli się przejechać historycznym tramwajem. Tym razem będzie to nagroda w konkursie.

Pracownicy związani z branżą tramwajową, tak samo jak kolejarze, obchodzą 25 listopada „Katarzynkę”, czyli święto ich patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Z tej okazji odbywają się co roku różne uroczystości i imprezy. Jednak w tym roku ponownie będzie mniej hucznie. Tramwaje Śląskie z powodu trwającej pandemii rezygnują z biesiady dla pracowników. Zwyczajowo uroczystości zwykle zaczyna pochód z tramwajową orkiestrą dętą ulicami Chorzowa Batorego, a na tory wyjeżdża historyczny wagon typu N. Każdy mógł się tego dnia nim przjechać. Teraz z atrakcji skorzysta tylko kilka osób. – Historycznym tramwajem typu N w „Katarzynkę” zawsze podróżowało z nami wielu pasażerów. Nie chcemy tak zupełnie z tego rezygnować, stąd pomysł organizacji konkursu wiedzy o tramwajach, w którym nagrodą będzie właśnie podróż takim wyjątkowym tramwajem, dla wąskiej grupy laureatów, w pełnym reżimie sanitarnym – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Aby wziąć udział w konkursie organizowanym przez spółkę wspólnie z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie należy prawidłowo odpowiedzieć na poniższe 5 pytań:

  1. Jakim napędem poruszane były pierwsze tramwaje, jakie w 1894 roku wyjechały na tory konurbacji górnośląskiej?
  2. Po torach jakiej szerokości poruszały się do 1951 roku wąskotorowe tramwaje na Górnym Śląsku?
  3. W którym roku pierwsze tramwaje wyjechały na ulice miast Zagłębia Dąbrowskiego?
  4. Jakie imiona noszą wagony typu N z zajezdni w Bytomiu, obsługujące przez wiele lat bytomską linię numer 38?
  5. Jakim przezwiskiem – będącym również nazwą loterii popularnej na Górnym Śląsku w latach 50. i 60. XX wieku– określano zwyczajowo wagony typu 4N, czyli „eNki” z dwuskrzydłowymi drzwiami?

Odpowiedzi należy przesyłać do niedzieli 21 listopada do godz. 23:59 na adres e-mail: [email protected] W temacie e-maila należy wpisać: Konkurs katarzynkowy. Niezbędne jest również przesłanie podpisanego oświadczenia, które jest dostępne TUTAJ. Spośród nadesłanych zgłoszeń z odpowiedziami organizatorzy wybiorą (decyduje poprawność udzielonych odpowiedzi oraz kolejność zgłoszeń) 5 laureatów, którzy otrzymają nagrodę w postaci wycieczki (dla siebie i osoby towarzyszącej) historycznym wagonem typu N po najciekawszych fragmentach sieci tramwajowej w sobotę 27 listopada w godzinach między 10.00 a 17.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*