Reklama

Koniec z przyłbicami, szalikami czy chustami. Od dzisiaj tylko maseczki. Zmieniają się też zasady przekraczania granicy z Czechami i Słowacją

G. Ż.
Sobota 27 lutego jest pierwszym dniem obowiązywania nowego rządowego rozporządzenia w sprawie pandemicznych obostrzeń. Od dzisiaj twarz i nos można zasłaniać wyłącznie maseczkami, choć nie muszą to być maseczki chirurgiczne.

Nowe rządowe rozporządzenie zostało opublikowane w piątek wieczorem. Wprowadza kilka zmian w dotychczas obowiązujących obostrzeniach, zakazach i nakazach. Zmieniają się m.in. zasady przekraczania naszej południowej granicy. Od soboty 27 lutego osoba przekraczająca odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską oraz z Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, jest obowiązana posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku tego testu. Jeśli testu nie będzie, wówczas taka osoba zostanie skierowana na kwarantannę. Można jej uniknąć, jeśli jest się zaszczepionym dwoma dawkami szczepionki dopuszczonej do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Szczegółowe zasady przekraczania granicy z Czechami i Słowacją można znaleźć TUTAJ.

Najistotniejszą zmianą jest ta dotycząca zasłaniania nosa i ust. Od soboty 27 lutego można to robić wyłącznie maseczką. Obowiązek ten dotyczy takich miejsc jak transport publiczny, drogi, place, cmentarze, promenady, bulwary, parkingi (również leśne), nieruchomości wspólne (np. klatki schodowe), zakłady pracy, urzędy, sądy, kościoły, szkoły, przychodnie, banki, sklepy, restauracje, poczta, targowiska czy samoloty.

W związku z dużą liczbą zakażeń, dodatkowe obostrzenia zostały wprowadzone na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Nie mogą tam działać baseny, hotele, kina, teatry, ośrodki kultury, miejsca rozrywki, kasyna, centra handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, drogerii, aptek). Wraca też nauka zdalna dla klas I-III.

Wszystkie nowe zasady będą obowiązywać (na razie) do 14 marca.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*