Reklama

Kolejne zmiany w szczepieniach. Jeszcze krótszy odstęp pomiędzy dawkami

Redakcja
Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zmieniło zasady szczepień przeciw COVID-19. Najważniejsza nowość to kolejne skrócenie terminu pomiędzy pierwszą i drugą dawką.

Przez kilka tygodni, po poprzedniej zmianie zasad, pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca musiało minąć 35 dni. Teraz ten czas został skrócony. 7 czerwca ukazał się nowy komunikat MZ w sprawie schematów szczepień. Minister zdrowia dopuścił podanie drugiej dawki preparatu Comirnaty (Pfizer) już po upływie 21 dni od  pierwszego szczepienia. Drugą dawkę można przyjąć nie później niż 42 dni po pierwszej.

Zmieniły się też zasady w przypadku preparatu Vaccine Moderny. Odstęp pomiędzy dawkami został skrócony z 35 do 28 dni (nie dłużej niż 42 dni).

Bez zmian pozostaje aplikowanie szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca, którą można podawać w odstępach od 35 do 84 dni.

Zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty (Pfizer) podawanej dzieciom od 12 lat wynosi 21 dni.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 nie wcześniej niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa. Dotyczy to również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. Oni też muszą czekać 30 dni na podanie drugiej dawki.

Jeśli ktoś ma już wyznaczony termin podania drugiej dawki, a chciałby zaszczepić się szybciej, powinien indywidualnie kontaktować się z punktem szczepień, żeby ustalić nowy termin.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*