Reklama

Kolejne popiersie w Galerii Artystycznej

Grzegorz Żądło
Bernard Krawczyk, zmarły w ubiegłym roku aktor Teatru Śląskiego, ma od dziś swoje popiersie w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim w Katowicach.

Bernard Krawczyk związany był przede wszystkim z Teatrem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Grał na scenie Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Wystąpił w filmach Kazimierza Kutza pt. Perła w koronie i Sól ziemi czarnej. Zagrał też w filmie Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor”. Występował w telewizji, radiu i na estradzie. We wspomnieniach ludzi, którzy go dobrze znali, przewijają się takie jego cechy jak otwartość na ludzi, artystyczna wszechstronność i skromność.

Barnard Krawczyk pracował do końca swojego życia. Zmarł nagle 11 sierpnia 2018 roku. Miał 87 lat.

Galeria Artystyczna powstała w 2003 roku. Znajdują się  w niej popiersia osób, które poprzez swoją twórczość wpisały się w historię miasta i Śląska. Co roku w Galerii Artystycznej pojawia się nowy posąg. Na zgłoszone kandydatury głosują mieszkańcy, choć ostateczna decyzja należy do prezydenta.

W tegorocznej edycji mieszkańcy mieli do wyboru 15 osób i oddali na nie łącznie 6406 głosów. Bernard Krawczyk otrzymał 2988 głosów. Kolejne miejsca zajęli Kazimierz Kutz – 1488 głosów i Józef Świder – 1343 głosy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*