Reklama

Kolejne popiersie w Galerii Artstycznej. Rozpoczyna się głosowanie

Redakcja

Piętnaście nazwisk znalazło się na tegorocznej liście kandydatów do dołączenia do Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Głosować można od dzisiaj. Uroczyste odsłonięcie kolejnego popiersia odbędzie się we wrześniu, podczas urodzin miasta.

Nominacje do plebiscytu nadsyłają środowiska twórcze, a spośród osób, które otrzymały najwięcej głosów prezydent Katowic wskazuje artystę, którego posąg pojawi się w galerii.

Wziąć udział w plebiscycie można na kilka sposobów. Jednych z nich jest wypełnienie kuponu zamieszczonego w „Naszych Katowicach” – bezpłatnym miesięczniku wydawanym przez urząd miasta. Najpóźniej do 31 marca należy przekazać swój głos do Urzędu Miasta Katowice. Można to zrobić osobiście przekazując kupon do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub listownie – wysyłając kupon na adres: Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice z dopiskiem „Galeria Artystyczna”. Swój głos będzie można także oddać do końca marca drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.katowice.eu – zakładka „Miasto”, „Kultura”.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a uroczyste odsłonięcie pomnika przy pl. Grunwaldzkim z wizerunkiem postaci wybranej przez mieszkańców tradycyjnie odbędzie się w połowie września. W Galerii Artystycznej są już popiersia: Antoniego Halora, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Graca, Henryka M. Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jana Skrzeka, Teofila Ociepki, Karola Stryi, Pawła Stellera, Stanisława Ligonia, Aleksandry Śląskiej, Stanisława Hadynay, Bogumiła Kobieli, Alfreda Szklarskiego, Adolfa Dygacza i Tadeusza Kijonki.

Lista kandydatów do upamiętnienia w Galerii Artystycznej Miasta Katowice w 2019 r.:

1. Tadeusz Wincenty Dobrowolski – historyk sztuki, muzealnik, organizator i dyrektor Muzeum Śląskiego

2. Leonard Idziak, Halina Holas-Idziakowa – artysta fotograf, artystka fotografik

3. Grzegorz Fitelberg – dyrygent, kompozytor, skrzypek, dyrygent Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

4. Bernard Krawczyk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

5. Kazimierz Kutz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, pisarz, polityk

6. Jan F. Lewandowski –  filmoznawca, dziennikarz i publicysta, nauczyciel akademicki, pisarz

7. ks. Rudolf Lubecki – wikary parafii Mariackiej, twórca zbiorku pieśni oraz polskiego życia muzycznego w Katowicach

8. Tadeusz Michejda – wybitny architekt i malarz działający na obszarze Górnego Śląska

9. Stanisław Ptak – śpiewak operetkowy, aktor teatralny i filmowy

10. Zdzisław Pyzik – literat, działacz kultury, redaktor katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, prezes Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

11. Stefan Marian Stoiński – dyrygent, kompozytor  i pedagog

12. Bolesław Szabelski –  kompozytor, organista, pedagog, brał udział w tworzeniu Konserwatorium Śląskiego obecnej Akademii Muzycznej, w której był dziekanem i kierownikiem Katedry Kompozycji

 

13. Andrzej Szewczyk – malarz, rysownik, rzeźbiarz, pedagog

14. Piotr Szmitke – wybitny malarz, rysownik i pedagog, twórca interdyscyplinarny, stworzył kierunek sztuki zwany metaweryzmem

15. Józef Świder – kompozytor, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*