Reklama

Kolejne miasto w metropolii wprowadza płatne parkowanie w centrum

Redakcja
Siewierz jest kolejnym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym trzeba będzie płacić za parkowanie w centrum. Opłaty zaczną obowiązywać od poniedziałku 19 kwietnia. Podstawowa stawka wynosi 3 zł.

Strefa płatnego parkowania obejmie siewierski Rynek. Podobnie jak w wielu tego typu sytuacjach, władze miasta tłumaczą wprowadzenie opłat potrzebą zwiększenia rotacji samochodów parkujących w centrum.

Pierwotnie Rada Miejska w Siewierzu uchwaliła w październiku 2020 roku strefę płatnego parkowania, zgodnie z którą pierwsza godzina postoju była bezpłatna. Jednak nadzór prawny wojewody śląskiego unieważnił tę uchwałę. Jak stwierdzili prawnicy wojewody, na podstawie obowiązujących przepisów, rada miejska nie była uprawniona do całkowitego zwolnienia z opłat za parkowanie w pierwszej godzinie.

Stąd konieczność podjęcia kolejnej uchwały, w której stawka za pierwszą godzinę wynosi 3 zł. Za drugą godzinę trzeba będzie zapłacić 3,5 zł, za trzecią – 4,20 zł, a za czwartą i kolejne – 3 zł. Postój będzie można opłacić w parkomatach, a opłaty będą  pobierane w godz. 8-17 od poniedziałku do piątku.

Jeśli ktoś nie zapłaci za parking albo przekroczy czas opłaconego postoju, musi się liczyć z opłatą dodatkową w wysokości 100 zł. Trzeba ją zapłacić w ciągu 14 dni. Jeśli ktoś zrobi to do 7 dni, wówczas opłata zostanie obniżona do 50 zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*