Reklama

Kolejne części maszyny TBM przejadą przez Polskę. Pierwsze utrudnienia już w weekend

Pierwsze elementy maszyny TBM dotarły na plac budowy 29 listopada. Fot. Ministerstwo Infrastruktury.

Redakcja
W ten weekend rozpocznie się kolejny etap transportu maszyny TBM. Tym razem będzie przewożony m.in. napęd główny. Szykują się utrudnienia dla kierowców. GDDKiA apeluje, aby planowali swoją podróż z wyprzedzeniem.

11 listopada rozpoczął się transport pierwszych i największych elementów maszyny, która będzie drążyła tunel na drodze S19 pod Rzeszowem. W tym czasie ładunek przejechał trasę liczącą ok. 750 km. Poruszał się okrężną drogą przez kilka województw: opolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. 29 listopada dotarł na miejsce budowy na Podkarpaciu.

Pierwsze elementy maszyny TBM dotarły na plac budowy 29 listopada. Fot. GDDKiA.

W tym tygodniu w tę samą trasę ruszy drugi transport. Tym razem będzie przewożony napęd główny wraz z innymi częściami maszyny TBM (Tunnel Boring Machine). Największy element tego transportu będzie niewiele węższy od tego z listopadowego konwoju, jednak jego waga będzie wynosiła aż 240 ton. Zestaw przewożący największy i najcięższy element będzie miał 74 m długości, 8,6 m szerokości i 4,49 m wysokości, a łączna waga będzie wynosiła 499 ton.

Pierwszy transport maszyny TBM w woj. śląskim, fot. GDDKiA Katowice.

W nocy z 3 na 4 grudnia przed godziną 3.00 kolumna pojazdów powinna opuścić województwo opolskie i kontynuować przejazd autostradą A4 w województwie śląskim. Po 30 kilometrach konwój z elementami maszyny TBM dojedzie na parking przy byłym Placu Poboru Opłat Żernica w Gliwicach, gdzie zaplanowano jego dzienny postój. Następny etap przejazdu rozpocznie się 4 grudnia (niedziela) około godziny 22.00 i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 5 grudnia (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Ostatni etap będzie obejmował przejazd autostradą A1 od Woźnik do granic województw śląskiego i łódzkiego. Ten odcinek trasy będzie miał długość około 60 km. Rozpoczęcie przejazdu powinno nastąpić 5 grudnia około godziny 22.00. Wyjazd z województwa śląskiego jest planowany we wtorek, 6 grudnia, o godzinie 5.00.

Już wczoraj została wyłączona z ruchu łącznica węzła Gliwice Sośnica na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jest to  spowodowane koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwic, a dalej w kierunku Łodzi. Organizacja ruchu ma zostać przywrócona 6 grudnia.

Utrudnienia na węźle Sośnica, źródło: GDDKiA Katowice.

Pomimo że transport będzie się odbywał wyłącznie w godzinach nocnych – pomiędzy 22.00 a 6.00 – na trasie przejazdu wystąpią utrudnienia. Będzie to związane m.in. z czasową koniecznością poruszania się pojazdów za kolumną transportową. Kolumna porusza się z niewielką prędkością, całą szerokością jezdni. W niektórych miejscach wyznaczone zostaną objazdy. W przypadku pojawiania się zatorów kolumna transportowa będzie zatrzymywana w dogodnym miejscu celem rozładowania korków, a następnie przejazd będzie kontynuowany. W czasie przejazdu transportu inne pojazdy nie będą mogły poruszać się wzdłuż konwoju. Utrudnienia mogą również pojawić się na węzłach autostradowych w momencie przejazdu transportu w ich okolicach. Na czas przejazdu kolumny transportowej ruch na łącznicach włączeniowych do autostrady będzie wstrzymany.

Transport po wyjeździe z woj. śląskiego będzie poruszał się po S8 w kierunku Warszawy. Dalej, mostem w ciągu S2 przekroczył Wisłę i drogą ekspresową S17 i S12 dotarł do Lublina. Stąd skierował się na S19 i w okolicach Rzeszowa na obecną DK19, aby dotrzeć na plac budowy odcinka szlaku Via Carpatia. Wszystko ma potrwać około 3 tygodni. Trzeci konwój, składający się z czterech zestawów, ruszy w styczniu. Będzie to jednak transport znacznie mniejszych części maszyny. Nie będzie on generował utrudnień w ruchu i zostanie podzielony na dwie noce.


Tagi:

Komentarze

  1. że hej 2 grudnia, 2022 at 9:32 pm - Reply

    Niedawno otwarli:
    Tunel na obwodnicy Warszawy S2 – najdłuższy w Polsce
    Tunel na Zakopiance 2km
    W roku 2023 będą otwierać kolejne tunele:
    Tunel pod Legnicą na S3
    Tunel w Świnoujściu
    Tunel na S1 w Białożyński Groń
    Tunel pod Barania górą też S1
    Tunel na S52 w Zielonkach albo drugim w Batowicach.

    więc ta wiertnica może się przydać dopiero na kolejnych planowanych tunelach:
    Tunel drogi ekspresowej S6 Police 5000m
    Tunel drogi ekspresowej S7 Warszawa 1123m
    Tunel drogi ekspresowej S7 Warszawa 1000m
    Tunel drogi ekspresowej S19 Lutcza 990m
    Tunel drogi ekspresowej S74 Kielce 500m
    Tunel drogi ekspresowej S74 Kielce

    • Łukasz Kądziołka 2 grudnia, 2022 at 11:24 pm Reply

      Będą tym drążyli tunel o długości 2255 m na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe–Babica.

Dodaj komentarz

*
*