Reklama

Kolejna przebudowa z pieniędzy na tramwaj na południe. Tramwaje Śląskie wybrały wykonawcę

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Torowisko w Szopienicach do przebudowy. To przedostatnia inwestycja, która będzie realizowana z unijnego dofinansowania przeznaczonego pierwotnie na budowę linii na południe Katowic.

Kolejna tramwajowa inwestycja w Katowicach zostanie zrealizowana dzięki pieniądzom, które miały sfinansować budowę tramwaju na południe. Katowice zrezygnowały z unijnej dotacji na budowę linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny i niespełna 2 lata temu zapadła decyzja, że finansowanie zostanie przerzucone na inwestycje Tramwajów Śląskich. Nieco ponad 25 mln złotych z wynoszącej 71 mln złotych dotacji jest wykorzystywanych na przebudowę torowisk w kilku miejscach. Tramwaje Śląskie są w połowie drogi do zrealizowania planu modernizacji 4 odcinków. W trakcie jest przebudowa linii w Załężu od ul. Wiśniowej do ul. Brackiej. W tym miesiącu zakończyła się inwestycja w Dębie, gdzie wykonano przebudowę torowiska na odcinku Chorzowska-Złota.

Teraz pozostały jeszcze dwa odcinki na wschodzie Katowic, na pograniczu Zawodzia i Szopienic oraz w samych Szopienicach. To fragmenty torowisk na ul. Obrońców Westerplatte od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza oraz ul. 1 Maja i ul. Obrońców Westerplatte od wiaduktu DK79 do „Baterpolu”. Kilka dni temu Tramwaje Śląskie wyłoniły wykonawcę dla tego pierwszego odcinka. Inwestycja obejmuje ok. 600 m dwutorowego torowiska tramwajowego, czyli wymianę ok. 1200 m toru pojedynczego.

Zgodnie z projektem, celem jest skrócenie czasu przejazdu tramwajów i podniesienie ich maksymalnej prędkości. Poprawa parametrów technicznych torowiska tramwajowego ma wpłynąć na podniesienie komfortu podróżnych oraz zmniejszyć drgania i hałas. Ma to zostać osiągnięte poprzez wypełnienie przestrzeni między torami tłuczniem do spodu główki szyny. Prawie na całym odcinku przebudowy torowisko tramwajowe wykonane będzie w technologii podsypkowej z wykorzystaniem betonowych podkładów. W trakcie przebudowy przystanek Szopienice Poczta zostanie zmodernizowany na przystanek typu „wiedeńskiego”.

Wyłoniony wykonawca, KZN Rail Sp. z o.o., zaproponował najniższą cenę – 9,95 mln zł brutto. Tramwaje Śląskie zamierzają podpisać umowę z firmą z Krakowa na początku przyszłego roku, a prace mają potrwać 7 miesięcy od tego momentu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*