Reklama

Koleje Śląskie przeprowadzą się do bazy w centrum Katowic

Grzegorz Żądło
Koleje Śląskie na 15 lat wydzierżawiły bazę dawnych Przewozów Regionalnych przy ul. Raciborskiej w Katowicach. Trwa jej remont. Za miesięczną dzierżawę samorządowa spółka płaci 87 tys. zł. Niewykluczone, że KŚ w przyszłości kupią bazę.

Jak mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy KŚ, umowa dzierżawy bazy przy ul. Raciborskiej jest elementem dużego projektu, którego celem jest większa efektywność zarządzania taborem oraz obniżenie, w dłuższej perspektywie, kosztów operacyjnych spółki. – Będzie to możliwe dzięki zlokalizowaniu w jednym miejscu, w samym centrum regionu, kompleksowego zaplecza utrzymaniowo-naprawczego dla całej spółki. Pozwoli to m.in. ograniczyć liczbę przejazdów technicznych – mówi Wawrzaszek.

Obecnie KŚ mają swoją bazę techniczną w Łazach. Spółka chciałaby się przenieść do Katowic do końca tego roku. Przeprowadzić na Raciborską ma się też część administracyjna, która obecnie mieści się przy ul. Wita Stwosza.

Umowa z Przewozami Regionalnymi została podpisana na 15 lat. Koleje Śląskie zastrzegły w niej prawo wykupu. Za dzierżawę obiektu i terenu  płacą ok. 87 tys. zł miesięcznie.

Prace remontowe przy Raciborskiej trwają od kilku miesięcy. Do tej pory m.in. postawiony został na nowo wodociąg przeciwpożarowy i rurociąg tłoczny. Obecnie trwa modernizacja budynków administracyjnych, hali elektrycznych zespołów trakcyjnych, słupów trakcyjnych, torów i infrastruktury podziemnej.

Bazę przy ul. Raciborskiej Koleje Śląskie dzierżawią od marca 2016 roku. Przez pierwsze trzy miesiące płaciły 10 tys. zł miesięcznie. Remont może pochłonąć około 9 mln zł.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*