Reklama

Koleje Śląskie pojadą do Czech

Grzegorz Żądło
Koleje Śląskie i Ceske Drahy podpisali porozumienie o współpracy. To pozytywna informacja dla wszystkich tych, którzy często przekraczają naszą południową granicę. Od połowy grudnia dojazd do Ostrawy czy Pragi będzie łatwiejszy, a może też być tańszy.

Obecnie chcąc pojechać pociągiem do Czech, trzeba albo zapłacić więcej za kurs międzynarodowy przez granicę, albo np. wysiąść w Cieszynie i przejść pieszo do stacji w Czeskim Cieszynie. Stąd można jechać dalej. Wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy 13 grudnia to ma się zmienić. Koleje Śląskie wydłużą kursowanie kilku składów do Bohumina (teraz kończą swój bieg w Chałupkach lub Wodzisławiu Śląskim), z kolei pociągi Ceskich Drahów dojadą do Cieszyna (obecnie kurs z Frydka-Mistka kończy się w Czeskim Cieszynie). Dla pasażerów to z pewnością wygodne rozwiązanie, choć nie bezkosztowe. Jadąc na zwykłym jednorazowym bilecie, za dojazd do stacji po drugiej stronie granicy trzeba będzie dopłacić odpowiednio 2 zł (dziecko 1 zł) lub 16 czeskich koron. Codziennie z Katowic będą odjeżdżały dwa składy do Bohumina. Pierwszy o godz. 9:54, drugi o 14:24. Dodatkowo dwa pociągi dziennie wyjadą z Raciborza (7:53 i 13:40). – Wierzymy, że będzie to dobra oferta pod względem turystycznym. Otwieramy przed naszymi pasażerami nowe możliwości, jak choćby łatwiejszy dojazd do lotniska w Ostrawie, skąd wielu mieszkańców regionu lata na wakacje – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Oprócz wspomnianej Ostrawy, z Bohumina będzie się można przesiąść w ciągu 10-30 minut na pociąg do Pragi, Brna czy Ołomuńca.

To jednak nie wszystko. Wszyscy, którzy kupią bilety sieciowe imienne Kolei Śląskich, będą mogli bezpłatnie jeździć pociągami na terenie całego województwa morawsko-śląskiego. To samo dotyczy tych, którzy zaopatrzą się w bilet SilesiaWeekend. Ten obowiązuje na wyjazd od godz. 16 w piątek i powrót do 6 rano w poniedziałek. Z kolei mając bilet rodzinny lub dla seniorów (powyżej 65 lat) będzie można bezpłatnie dojechać do miejscowości przygranicznych, czyli Bohumina i Czeskiego Cieszyna. Szczegóły oferty będą niedługo dostępne na stronie www.kolejeslaskie.pl.

Jak mówi Miroslav Klich, regionalny dyrektor handlowy Ceskich Drahów, inicjatywa współpracy wyszła ze strony Kolei Śląskich. – To pierwsze porozumienie narodowego przewoźnika, a takim jesteśmy, z przewoźnikiem samorządowym.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*