Reklama

Kierowco, orientuj się! Komu w drogę na urlop, temu serwis A4Info.pl

Jak komfortowo zaplanować wakacyjną podróż w czasie natężenia prac drogowych i związanych z nimi zmian w organizacji ruchu? Zarządca koncesyjnego odcinka A4 Katowice-Kraków ma na to patent – serwis www.a4info.pl. Kierowcy znajdą w nim informacje o remontach oraz losowych zdarzeniach na drodze, a obrazowe przedstawienie miejsc tymczasowej organizacji ruchu ułatwi nawigowanie w objazdach lub zwężeniach.

Stalexport Autostrada Małopolska w ubiegłym roku rozpoczął realizację programu inwestycyjnego, wynikającego bezpośrednio z zapisów umowy koncesyjnej. Zgodnie z nimi, w 2027 r. spółka jest zobowiązana przekazać autostradę resortowi infrastruktury w doskonałym stanie technicznym, który pozwoli uniknąć remontów i modernizacji w dłuższej perspektywie. Koncesjonariusz wymieni nawierzchnię obu jezdni autostrady i wyremontuje 22 wiadukty. Zmodernizuje także odwodnienie autostrady i wprowadzi rozwiązania, które zniwelują wpływ zanieczyszczeń w wodach opadowych na środowisko naturalne. Żeby zapewnić kierowcom maksymalny komfort w  poruszaniu się po odnawianej autostradzie, przygotował narzędzie, które ma być drogowskazem, jak – mimo zmian w organizacji ruchu – dotrzeć do celu bez zbędnego stresu.

Niespodzianki na drodze? Jest na to patent

Działanie strony A4Info.pl jest bardzo proste i intuicyjne. Użytkownicy mogą śledzić na interaktywnej mapie aktualną sytuację na autostradzie, sprawdzić, gdzie i w jakich terminach prowadzone są prace oraz jakich zmian można spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

Narzędzie pozwala łatwo zorientować się, którędy przebiegają ewentualne objazdy i gdzie napotkamy zwężenia drogi. Serwis w czasie rzeczywistym podaje także informacje o wszelkiego rodzaju zdarzeniach mających wpływ na sytuację podróżnych – jak np. wypadki czy prace utrzymaniowe [np. koszenie trawy na poboczach i skarpach].

Sytuacja na intensywnie obciążonych drogach może się zmieniać bardzo dynamicznie. A4 Katowice-Kraków, z ponad 45 tysiącami pojazdów na dobę i intensywnym programem inwestycyjnym w najbliższych latach, z pewnością należy do takich korytarzy. Zdecydowaliśmy się wzbogacić wiedzę kierowców o sytuacji na drodze względem wskazań tradycyjnych aplikacji z funkcją nawigacji, by podróż A4 Katowice-Kraków można było odbyć w komforcie, planując ją przed wyjazdem. Ma to szczególne znaczenie dla podróżnych korzystających z A4 incydentalnie, jak np. w czasie podróży wakacyjnych – mówi Andrzej Kaczmarek, prezes Stalexportu Autostrady Małopolskiej S.A. – Strona A4Info.pl to wygodne narzędzie,  dzięki niemu kierowcy mogą elastycznie reagować na zmiany, od których zależy czas trwania, komfort i bezpieczeństwo podróży naszym odcinkiem autostrady A4. W jednym miejscu dostarczamy zilustrowane graficznie, w przystępny sposób, informacje o tym, co aktualnie dzieje się na autostradzie – dodaje.

2 750 ton asfaltu na 1 km jezdni i inne ciekawostki

Strona A4Info.pl informuje również o tym, dlaczego i w jaki sposób Stalexport prowadzi wymianę nawierzchni czy modernizację odwodnienia. Wyjaśnia szczegółowo np. jak przebiega remont z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku przy wyłączonym jednym pasie i w jaki sposób to dość kosztowne i pionierskie rozwiązanie, stosowane na A4 Katowice-Kraków od lat, zapewnia płynność przejazdu i minimalizuje utrudnienia.

W zakładce „Ciekawostki” kierowcy znajdą m.in. odpowiedzi na pytania, które sami zadają sobie poruszając się remontowanym odcinkiem – np.  dlaczego noc to nie najlepsza pora na prowadzenie prac drogowych albo ile ton asfaltu potrzeba do wyremontowania 1 km autostrady.

Automatycznie znaczy wygodniej i sprawniej

Kierowcy wybierający się na wakacje mogą także w prosty sposób uniknąć kolejek na autostradowych bramkach. Wystarczy, że przejdą na płatności automatyczne i wybiorą, czy bardziej im po drodze z videotollingiem czy z elektronicznym poborem opłat A4Go. Pierwsze z tych rozwiązań jest oparte na odczycie tablicy rejestracyjnej, do czego potrzebna jest tylko bezpłatna aplikacja ściągana na telefon. Videotolling daje wiele możliwości wyboru operatora aplikacji – w tej chwili na koncesyjnej A4 uznawane są Autopay, SkyCash, IKO, mPay, a w planach są kolejni dostawcy. Aplikacje są też powiązane z kartami ORLEN Flota, z bankowością internetową, rozwiązaniami takimi, jak Yanosik, umożliwiają także podróże państwowymi odcinkami autostrad. A4Go to opcja dla tych, którzy wolą zainstalować w samochodzie urządzenie pokładowe, doładowywane impulsami na opłacenie przejazdów (prepaid) albo z podpiętą do niego kartą płatniczą (postpaid). Dla kierowców korzystających z płatności automatycznych przeznaczone są po trzy, a w sytuacjach dużego natężenia ruchu – nawet po cztery pasy w obu kierunkach jazdy w Mysłowicach i w Balicach. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak wcześniej kierowcy osobówek, mają osobną bramkę.

Roboty drogowe, nagłe załamania pogody, wypadki czy długie kolejki na placach poboru opłat – nikt nie lubi niespodzianek w podróży. Przed wyjazdem warto więc zrobić dwie rzeczy: zaplanować podróż z serwisem A4Info.pl, który pomoże zorientować się w sytuacji na drodze i oswoić remonty, oraz pobrać aplikację na telefon, z którą da się minąć autostradowe bramki bez konieczności zatrzymywania się tam na dłużej.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*