Reklama

Kiermasz na Stawowej jeszcze tylko przez kilka dni. Bukiniści mogą przenieść się do Chorzowa

Ł. K.
Na Stawowej nie będzie już stoisk z książkami. Z Katowic w tym tygodniu ma zniknąć kiermasz bukinistów. Sprzedawcy zaproponowali miastu, że przeniosą się w inne miejsce. Urzędnicy mają niewiele czasu na podjęcie decyzji.

Odwiedzany przez wiele osób kiermasz książek, który był już stałym elementem krajobrazu ul. Stawowej, ma w tym tygodniu zakończyć działalność. Na początku czerwca pisaliśmy o tym, że po 8 latach bukiniści muszą wynieść się sprzed budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 10, który od miasta kupił prywatny inwestor. Spółka na początku lipca ma ruszyć tutaj z inwestycją. Według nieoficjalnych informacji mają tu powstać apartamenty.

Z tego powodu bukiniści nie będą mogli dłużej handlować książkami przy budynku. Miasto zamiast tego zaproponowało im 3 alternatywne lokalizacje. Jednak zdaniem handlarzy taka działalność we wskazanych przez urzędników miejscach nie ma sensu. Sami zaproponowali, że przeniosą się kilkaset metrów dalej, na chodnik pomiędzy ul. Mickiewicza i ul. Skargi, przy ogrodzeniu III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Ta lokalizacja jednak nie spotkała się z aprobatą miasta. Choć ostateczna decyzja nie zapadła. – Cały czas jeszcze rozmawiamy i jakieś światełko w tunelu jest – mówi Artur Kurkiewicz ze Stowarzyszenia Nostra Patrumque Memoria – Historia Na Dotyk, które współorganizowało kiermasz wraz ze Stowarzyszeniem Pełna Kultura.

Swoje propozycje bukinistom złożyły też inne miasta. Wśród nich Chorzów, który w ostatnich dniach nawet zapytał mieszkańców w poście na Facebooku, czy chcieliby takiego kiermaszu w mieście. Kurkiewicz przyznaje, że najbardziej konkretne rozmowy są prowadzone właśnie z tym miastem, ale sprawa jest nadal otwarta. W najbliższą środę handlarze mają się spotkać z urzędnikami w Katowicach i wtedy najprawdopodobniej zapadną ostateczne decyzje obu stron.

Jeszcze przez ostatnie dni, do czwartku, bukiniści zapraszają na Stawową.

Wszystkie pozycje w dwóch pierwszych namiotach (idąc od strony ul. 3 Maja) mają dwie ceny: 5 i 10 zł. Za niewielkie pieniądze czekają na Was albumy, klasyka literatury pięknej, kryminały, fantasy i s-f, ezoteryka, psychologia, filozofia, literatura młodzieżowa oraz masa innych książek dla dużych i małych, ponad 3 tysiące woluminów po 5 i 10 zł!” – pisze Stowarzyszenie Pełna Kultura.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*