Reklama

Kibolskie napisy na ogrodzeniu bazyliki Franciszkanów w Panewnikach

Grzegorz Żądło
Kolejna dewastacja w Katowicach i kolejna, za którą – wszystko na to wskazuje – odpowiedzialni są kibole GKS Katowice. Na ceglanym murze okalającym teren bazyliki Franciszkanów w Panewnikach pojawiły się m.in. napisy: GKS Katowice i Górnik Zabrze z odwróconą literą R. Tak „zaznaczają teren” kibole GKS-u, którzy przy okazji wyrażają swoją wrogość do Ruchu Chorzów.

Zniszczony został mur od strony ul. Związkowej przy bramie prowadzącej do Domu Parafialnego. – To kolejna dewastacja w tym miejscu – mówi o. Alen Rusek, proboszcz parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach. – Za każdym razem to dla nas duży problem. Cały kompleks jest wpisany do rejestru zabytków i wszystkie prace muszą być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem. Przy okazji profanacji naszej kalwarii, mieliśmy już próbę oczyszczania tego typu napisów. To jednak wymaga wynajęcia specjalistycznej firmy, co z kolei pociąga za sobą koszty.

W lutym 2019 roku trzej nastolatkowie zdewastowali stacje drogi krzyżowej przy bazylice Franciszkanów. Posągi Kalwarii Panewnickiej miały pomalowane na czarno oczy. Poza tym wandale namalowali na nich męskie genitalia, pentagramy i hasło: „AVE SATAN”. Sprawcy zostali rozpoznani dzięki opublikowaniu nagrania z monitoringu, a prywatne firmy pomogły w naprawieniu szkód.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*