Reklama

Każdy może wziąć kurtkę. Załęże ma Przystanki Ciepła

Ł. K.
Wymiana ciepła, ale na przystankach. Tak w wielkim skrócie można opisać pomysł fundacji, która postanowiła wykorzystać przystanki i pomóc potrzebującym. W Załężu powstały Przystanki Ciepła.

O ogólnopolskiej inicjatywie pozostawiania ciepłych ubrań na wieszakach chyba każdy już słyszał. Popularna Wymiana Ciepła działała i działa również w Katowicach. Jeden z takich punktów jest zlokalizowany przy Centrum Organizacji pozarządowych przy ul. Młyńskiej 5. Każdy może podejść i zostawić niepotrzebne rzeczy po to, żeby ktoś inny mógł zabrać ją z wieszaka i ubrać. Od kilku dni jest nowy punkt w Załężu. Jednak twórcy mieli nieco inny pomysł – Ciepły Przystanek. Jak tłumaczy ks. Krzysztof Nieciąg, prezes Ekumenicznej Fundacji Bethlehem, ważna była lokalizacja, bo obydwa przystanki „Załęże Pośpiecha” znajdują się blisko siedziby organizacji. – Chcemy uczyć ludzi pomagania i dzielenia się. W roku zima na razie nas rozpieszcza, więc postanowiliśmy ruszyć zanim pojawi się śnieg – mówi.

Pod dachami obydwu przystanków zostały zamontowane haczyki i na nich codziennie wolontariusze wieszają kurtki i inne ciepłe ubrania. Wszystkie rzeczy są przykrywane dodatkowo workami, żeby nadawały się od razu do założenia. Odzież jest wybierana spośród tej, która trafia do prowadzonego od zeszłego roku przez fundację Punktu Pomocy Rzeczowej „Otwarta Szafa”przy ul. Gliwickiej 81. Zainteresowanie jest duże. Tylko w ciągu trzech dni z wieszaków zabranych zostało około 70 sztuk odzieży. Niewykluczone, że Ciepłych Przystanków będzie więcej. Fundacja Bethlehem jest otwarta na współpracę.


Tagi:

Komentarze

  1. chary 1 lutego, 2020 at 9:37 pm - Reply

    kto to wymyslil ? zeby artykul byl w prasie chyba.

    nie rzucajace sie w oczy opakowanie spelnia wymogi chrzescijanskie dotczace pomocy najlpiej dyskretnie i anonimowo

  2. Krystyna 1 lutego, 2020 at 2:43 pm - Reply

    Dzień dobry,
    Na Osiedlu Witosa powstaje Ogród Społeczny „Zielona Oaza” z inicjatywy lokalnej, na którą złożyła wniosek mieszkanka Osiedla i który został pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Miasta. Ogród Społeczny będzie to miejsce tworzone przez mieszkańców z pomocą podmiotów odpowiedzialnych i przy pomocy
    Radnych, Urzędu Ziasta, Zakładu Zieleni Miejskiej.
    Dobre funkcjonowanie ogrodu zależeć będzie w dużej mierze od dobrej współpracy osób i pasjonatów których z każdym dniem przybywa 🙂
    Jest to inicjatywa która może pozytywnie wypłynąć na życie mieszkańców, być źródłem inspiracji i spotkań mieszkańców a w szczególności aktywność seniorów, można się zrelaksować, robiąc coś pożytecznego dla siebie i środowiska.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Krystyna Kleser

Dodaj komentarz

*
*