Reklama

Każdy może sobie wynająć na wyłączność parkingi przy NOSPR, a jak prezydent pozwoli, to nawet za darmo

Zdjęcie archiwalne.

G. Ż.
Prezydent Katowic ustalił zarządzeniem stawki za wynajęcie na wyłączność parkingów przy NOSPR. Za największy trzeba zapłacić ponad 6 500 zł netto za dzień. Dodatkowo, jeśli prezydent wyrazi zgodę, organizatorzy wydarzeń mogą wynająć parkingi w części lub całości za darmo.

Od kilku miesięcy na parkingach przy NOSPR i Muzeum Śląskim pobierane są opłaty. Pomiędzy godz. 06:30 i 17:00 godzina postoju kosztuje 10 zł. Jeśli ktoś ma Katowicką Kartę Mieszkańca, to płaci 5 zł.

Pod koniec 2022 roku prezydent Katowic wydał zarządzenie, w którym ustalił stawki za wynajęcie parkingów A (największy), B i C. I tak, dzienna stawka za parking A wynosi 6 500,07 zł netto (plus VAT), za parking B – 4 471,54 zł netto, a za C – 3 252,03 zł netto.

Jak tłumaczy Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice, oferta wynajmu parkingów na preferencyjnych warunkach to „wyjście naprzeciw organizatorom wydarzeń w Strefie Kultury„.

Miasto może jeszcze bardziej wyjść naprzeciw i udostępnić parkingi za darmo. Komu? O tym decyduje prezydent. – Udostepnienie parkingu nieodpłatnie ma charakter szczególny i jest poprzedzone analizą wniosku przez komórki organizacyjne urzędu – tłumaczy rzecznik UM Katowice.

Zgodnie z uchwałą rady miasta parkingi mogą być udostępniane nieodpłatnie dla wydarzeń:

– których organizacja regulowana jest odrębnymi przepisami lub umowami zawartymi przez miasto Katowice

– organizowanych lub współorganizowanych przez miasto Katowice

– o szczególnym znaczeniu strategicznym lub promocyjnym dla miasta Katowice.

Zwłaszcza to ostatnie kryterium daje bardzo szerokie pole do interpretacji. Urzędnicy mogą uznać, że szczególne znaczenie promocyjne dla miasta mają np. zawody w driftowaniu. Z drugiej strony są np. różnego rodzaju koncerty i festiwale.

Niedługo jednak wszystko to nie będzie miało znaczenia, bo w tym roku na największym parkingu przy NOSPR ma się rozpocząć budowa wielopoziomowego garażu, którą zajmie się spółka córka Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*