Reklama

Kawiarnia Bezcukru bez ławki. Nagle zaczęła przeszkadzać MZUiM-owi

Redakcja
Miejski Zarząd Ulic i Mostów nakazał przedsiębiorcy demontaż ławki dla klientów lokalu gastronomicznego. W poprzednich sezonach miejskim służbom nie przeszkadzała.

Na ulicy Wawelskiej bywa ciasno, ponieważ działa tu kilka lokali gastronomicznych. Zagląda tu sporo osób, bo Wawelska stanowi alternatywę dla bardziej imprezowych ulic. Jednym z działających tu lokali jest kawiarnia Bezcukru. Biznes przeprowadził się kilka lat temu z al. Korfantego i cieszy się dużą popularnością. Letnie ogródki zajmują sporo miejsca na ul. Wawelskiej, ale dzięki temu wygląda ona dużo lepiej niż kilka lat temu, gdy było tu pusto.

Ogródki mają około 5 na 10 metrów i po bokach jest przestrzeń umożliwiająca swobodne przejście lub przejazd. Jednak według MZUiM jeden z elementów zajmuje za dużo miejsca. Chodzi o ławkę z małymi stolikami ustawioną pod oknami kawiarni. Lokal otrzymał dwa wezwania do jej demontażu. Jej konstrukcja „stanowi dodatkową przestrzeń urządzonego ogródka, została zlokalizowana poza obrysem wyznaczonej przestrzeni i narusza warunki udzielonego zezwolenia”.
Zgodę na zajęcie pasa drogowego kawiarnia dostała z końcem marca. Jednak dotyczyło to tylko stolików i krzeseł pośrodku ulicy. Na ławkę zgody nie ma. Jej konstrukcja została zlokalizowana poza obrysem wyznaczonej przestrzeni i narusza warunki udzielonego zezwolenia. – Wawelska to specyficzna i ciasna ulica, dlatego – by zapewnić służbom ratunkowym i służbom miejskim swobodny przejazd oraz dostęp do przyległych nieruchomości – ogródki gastronomiczne są tu lokalizowane wyłącznie po środku ulicy, co pozwala utrzymać przejazd po obu stronach – wyjaśnia Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu MZUiM.

Nie wiem komu i dlaczego nagle zaczęła przeszkadzać. Stała przez ostatnie lata, dobrze wyglądała i wiem, że większości z Was się podobała” – napisał lokal Bezcukru na swoim facebookowym profilu. Właściciel tej decyzji nie rozumie. Jak mówi Paweł Augustyn, ławka była ustawiania przez ostatnie dwa sezony i nikt się nią nie zainteresował. Przejazd jest, bo codziennie jeżdżą tamtędy samochody. Nie tylko, jak wymienia Kwiecień, służby ratunkowe i miejskie. Na Wawelskiej obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach, a mimo to wielu kierowców wjeżdżają tam nielegalnie. – Może tym powinno się zainteresować miasto i straż miejska – mówi Augustyn. Na co dzień na Wawelskiej nie ma problemów z przejazdem nawet dużych samochodów dostawczych.

Miasto wyjaśnia, że przymykanie oka na ławkę jest też niesprawiedliwe w stosunku do innych przedsiębiorców prowadzących biznes na ul. Wawelskiej. – Musiałoby prowadzić do udzielania podobnych zgód innym lokalom, w myśl równego i sprawiedliwego traktowania podmiotów gospodarczych – mówi Kwiecień. Mimo wszystko Bezcukru ma nadzieję na powrót ławki, będzie w tej sprawie interweniować w MZUiM.

Tagi:

Komentarze

 1. grzegorz 1 lipca, 2024 at 5:45 pm - Reply

  Katowice to miasto w ktorym studzienki po kazdym deszczu sa zatkane a MZUIM zajmuje sie pierdolami

 2. MW 30 czerwca, 2024 at 11:08 pm - Reply

  MZUiM może by się zajął naprawą swoich debilizmów w mieście!? Jeden przykład: przejścia dla pieszych wymagają naciśnięcia aby światła się zmieniły. Zmieniają się ale tylko po jednej stronie skrzyżowania, zaś po równoległej, drugiej stronie już nie… Miasto przyjazne pieszym inaczej…

  • Parkingowy 1 lipca, 2024 at 11:58 am Reply

   Dodaj to do listy ignorowanych latami problemów na naprawmyto.pl/katowice 🙂

 3. mieszkaniec 28 czerwca, 2024 at 3:16 pm - Reply

  Dobrze ze pilnują. Za chwilę toj toja postawia i też będzie zdziwienie o co chodzi. A jak właściciel widzi że nie legalnie wjeżdżają to niech zgłasza…. no chyba że sam tam robi.

 4. AA 28 czerwca, 2024 at 2:21 pm - Reply

  Czyli Pan właściciel BezCukru nie widzi nic zdrożnego w prywatyzowaniu sobie przestrzeni wspólnej?
  Dlaczego w takim razie nie ujął tejże ławeczki we wniosku na ogródek?
  Sknerstwo czy “a jakoś to będzie – zapłaci się za 1 stolik a postawi 10”

Dodaj komentarz

*
*