Reklama

Katowickie TBS unieważniło przetarg na budowę ekologicznego osiedla w Giszowcu

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego unieważniło przetarg na wybór wykonawcy osiedla, które ma powstać przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Choć swoje oferty złożyło aż 10 firm, wszystkie przekraczały zakładany budżet. Przetarg zostanie powtórzony.

Przy ul. Kosmicznej powstanie 7 budynków. 4 z nich będą mieć 3 kondygnacje, a 3 będą czterokondygnacyjne. Podziemne garaże będą częściowo wystawać poza obrys zespołu budynków. Łącznie na jedno mieszkanie przypadnie 1,5 miejsca postojowego. Na parterze jednego z bloków przewidziano lokal handlowy. W budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne, rowerownie i wózkownie.

Łącznie zaprojektowano 111 lokali mieszkalnych o powierzchni od 34,44 m2 do 107,81 m2. Osiedle zajmie powierzchnię 1,6555 ha.

Młode projektantki z Katowic wygrały konkurs na koncepcję ekologicznego osiedla, które KTBS chce zbudować w Giszowcu

W założeniu ma to być bardzo proekologiczne miejsce, z rozwiązaniami, których na taką skalę jeszcze nikt w Katowicach nie stosował. Unikalnym rozwiązaniem będą zastosowane ekologiczne źródła energii cieplnej, w tym OZE – zespoły sond głębinowych, czerpiących energię cieplną z zasobów geotermalnych, zasilające instalacje centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe), ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji mechanicznej. Dodatkowym źródłem ciepła będą powietrzne pompy ciepła. Dodatkowo mają zostać zastosowane takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, zewnętrzne stacje ładowania samochodów elektrycznych i umożliwienie montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych. W budynkach zastosowana zostanie rekuperacja – podgrzewanie wstępne powietrza świeżego i efektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego.

W południowej części działki zaplanowane zostały ogrody deszczowe, których zadaniem będzie retencjonowanie wody opadowej oraz zbiornik retencyjny, z którego woda może zostać wykorzystana do podlewania terenów zielonych. Będzie też niewielki staw, a także zielone dachy nad garażami i ogródki przydomowe dla mieszkań parterowych.

Chociaż KTBS szacowało, że budowa pochłonie około 68 mln zł, ostatecznie kwota, jaką miejska spółka zamierza przeznaczyć na inwestycję, jest niższa (59 998 822,98 zł). Jak się okazało, żadna z firm, które przystąpiły do przetargu, nie zbliżyła się do tej kwoty. Najniższą cenę zaproponowała firma REMAR Renata Golonka z Gołkowic Górnych (67 888 888,88 zł). Druga w kolejności było Przedsiębiorstwo Maximus ZBH MUC Sp. k. z Siemianowic Śląskich (67 920 619,82 zł). Blisko tej dwójki była też oferta RE-Bau Sp. z o.o. z Krakowa (70 911 420 zł). Pozostałe firmy były już znacznie droższe (72,998 mln, 78,175 mln, 78,258 mln, 84,466 mln, 85 204 mln i 89,997 mln). Zdecydowanie najdroższa była oferta, która wpłynęła po terminie i nie była rozpatrywana.

Konsorcjum Global Company 24 Bartłomiej Sienkiewicz z Włoszczowy i Termovid Investment Wojciech Żelaśkiewicz ze Skarżyska-Kamiennej chciało za swoje usługi aż 110,158 mln zł.

Gdyby pierwszy przetarg został rozstrzygnięty, umowa z wykonawcą zostałaby podpisana w październiku, a prace miałyby potrwać do grudnia 2024 roku. Teraz jednak data rozpoczęcia i zakończenia budowy się opóźni.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*