Reklama

Katowice zwiększają dopłaty do prywatnych żłobków

G. Ż.
Katowice zwiększają dopłaty do niepublicznych żłobków. Urząd miasta przygotował projekt uchwały w tej sprawie. Miesięczna dopłata do pobytu dziecka w prywatnym żłobku ma wynosić 600 zł. Obecnie to 400 zł.

Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu uchwały „w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie miasta Katowice„. Najważniejszą zmianą jest podniesienie kwoty dotacji, jaką z budżetu miasta dostają prowadzący żłobki niepubliczne. Obecnie miasto dopłaca do pobytu dziecka w takiej placówce 400 zł miesięcznie. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały, będzie to 600 zł. O dotację występują same żłobki, które muszą spełnić kilka warunków. Podstawowy dotyczy kwoty pobieranej od rodziców. Nie będzie mogła ona przekroczyć 900 zł miesięcznie. Oznacza to, że rodzice za pobyt dziecka będą płacić maksymalnie 300 zł (resztę pokryje 600 zł dotacji). Jedyną opłata dodatkową, jaką będą mogły pobierać żłobki otrzymujące dotacje, będzie ta przeznaczona na wyżywienie dziecka. W prywatnych placówkach jest to zwykle nieco ponad 10 zł. W publicznych – 5 zł dziennie.

Już w tym roku zwiększenie dotacji będzie skutkowało większymi wydatkami z budżetu miasta (4,1 mln zł zamiast 3,5 mln zł). W 2019 roku kwota ta może wzrosnąć do 5,4 mln zł.

Obecnie Katowice udzielają dotacji dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki dla 880 katowickich dzieci.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*