Reklama

Katowice wprowadzą zniżkę w opłacie śmieciowej dla osób kompostujących odpady. Będzie jednak symboliczna

Grzegorz Żądło
Katowice wprowadzą zniżkę w opłacie śmieciowej dla osób, które zdecydują się kompostować odpady biodegradowalne. Projekt uchwały jest już gotowy. Ulga będzie jednak symboliczna, bo wyniesie 76 groszy miesięcznie od osoby.

W 2019 roku nastąpiła kolejna nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Nałożyła ona na gminy obowiązek wprowadzenia ulg w opłacie za odbiór odpadów dla osób, które zdecydują się kompostować bioodpady.

W Katowicach miesięczna stawka za odbiór odpadów posegregowanych wynosi 21,30 zł od osoby. Urząd miasta proponuje, żeby ulga za kompostowanie wynosiła 76 groszy. Zniżka wynosi więc tylko około 3,6 %. Tymczasem odpady biodegradowalne stanowią około 8-10% wszystkich zbieranych z terenu miasta.

Skąd taka, a nie inna wysokość ulgi? Do jej obliczenia zostało wziętych kilka danych: liczba mieszkańców płacących za odbiór odpadów (269 907), ilość zebranych odpadów biodegradowalnych ze wszystkich nieruchomości (6338 ton) i koszt zagospodarowania tony bioodpadów (389,56 zł). Z działań na tych liczbach wyszło, że statystycznie jeden mieszkaniec produkuje 23,48 kg bioodpadów rocznie, czyli 1,96 kg miesięcznie. Biorąc pod uwagę koszt ich zagospodarowania, ulga na mieszkańca wyniesie 76 groszy miesięcznie.

Co ważne, kompostować odpady BIO mogą tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, przy czym do obliczenia zniżki wykorzystana została liczba wszystkich mieszkańców płacących za odbiór odpadów. Na dodatek, w połowie przyszłego roku kończy się umowa z MPGK i miasto będzie musiało zawrzeć nową, a stawki za odbiór odpadów zapewne wzrosną. Może się też zmienić koszt zagospodarowania odpadów biodegradowalnych, a skoro to główny czynnik wpływający na zniżkę za kompostowanie, to siłą rzeczy powinna się też zmienić jej wysokość. Tyle że wymagałoby to zmiany uchwały rady miasta. – Jakie będą dalsze losy tej ulgi – zobaczymy po pewnym okresie jej faktycznego funkcjonowania – informuje biuro prasowe UM Katowice.

W okolicznych miastach, które już wprowadziły ulgi za kompostowanie, ich wysokość jest znacznie wyższa niż w Katowicach. Przykładowo, w Będzinie wynosi 3 zł od osoby, w Jaworznie – 2,5 zł, w Lędzinach – 2 zł, Rudzie Śląskiej – 1,25 zł, a w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Tychach, czy Żorach – 1 zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*