Reklama

Katowice świętują 20 lat współpracy z Ostrawą. We wtorek uroczysta sesja

G. Ż.
Spotkanie prezydentów, okolicznościowe wystąpienia, oświadczenie rady miasta i podpisanie deklaracji o dalszej współpracy. Jutro o godz. 11 w sali audytoryjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego rozpocznie się uroczysta sesja z okazji 20 lat współpracy Katowic i Ostrawy.

W przygotowanym na te okazję oświadczeniu można przeczytać, że obydwa miasta bliższe kontakty nawiązały już w 1948 roku, kiedy to rozpoczęła się współpraca pomiędzy górnikami z Katowic i Ostrawy. W 1959 roku podpisane zostało porozumienie w sprawie współdziałania w ratownictwie górniczym. Trzy lata później województwo katowickie i region północnych Moraw podpisały pierwszy protokół dotyczący współpracy w hutnictwie.

Pierwsza umowa pomiędzy miastami to rok 1970. Dotyczyła współpracy w zakresie handlu, sportu, kulturze, oświacie i gospodarce komunalnej. Co ciekawe, w 1973 roku w Katowicach powstała restauracja o nazwie „Ostrawa”. Rok później bliższy kontakt nawiązały szkoły podstawowe i średnie z obydwu miast.

Wreszcie 4 stycznia 1996 roku podpisana została umowa o stosunkach partnerskich i współpracy, która we wtorek zostanie odnowiona.

W uroczystej sesji wezmą udział m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa oraz prezydent Ostrawy Tomasa Macura.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*